Serebral frontal ak madde metabolik bütünlüğü ile zeka arasındaki ilişki
The relationship between the cerebral frontal white matter integrity and intelligence
- Tez No: 261000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı aritmetik işlemler, karar verme, muhakeme, problem çözme, dikkat gibi önemli bilişsel işlevlerde rol oynayan serebral frontal alandaki, MRS tekniğiyle ölçülebilen metabolit düzeyleri ile zeka arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada zeka puanlarını belirlemek için WISC-R, frontal ak madde metabolit oranlarını belirlemek için MRS tekniği kullanılmıştır.Araştırmaya 14-16 yaş grubu 30 erkek çocuk dahil edilmiştir. Yaş ortalamalrı 14,73±0,73 olarak hesaplanmıştır. Deneklerin herhangi bir nörolojik ve psikiyatrik öyküsünün olmaması, geçmişte ve şimdi ilaç kullanmamış olması koşulları aranmıştır. Öncelikle deneklere ve ailelerine çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir, gönüllü katılım formları imzalatılmıştır ve demografik bilgileri alınmıştır. Deneklere ilk aşamada uyaranlardan olabildiğince izole edilmiş bir ortamda, zeka puanlarını belirlemek için bireysel olarak WISC-R uygulanmıştır. İkinci aşamada frontal ak madde metabolit değerlerini tespit etmek için, MRS tekniği kullanılmıştır.Çalışmamızda toplam IQ, sözel IQ ve performans IQ ile frontal ak madde NAA/Cr ve Cho/Cr oranları arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır. 14-16 yaş grubu erkek çocuklarda, frontal ak madde metabolit düzeyleri ile zeka arasında bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Frontal ak madde metabolit oranları, zekanın belirleyicilerinden değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the relationship between the intelligence and the levels of metabolites that can be evaluated by the MRS technique and that are found in the frontal cerebral area, which play a role in the important cognitive functions such as mathematics, decision making, judgement, problem solving and attention. During the study, the WISC-R technique in order to determine the intelligence quotients and the MRS technique in order to determine the frontal white matter metabolite rates were used.The study included 30 boys of 14-16 age groups. Their age averages were estimated as 14.73±0.73. It was decided that the requirement for the subjects was that they had no psychological or neurological history and were not on any medication. After, information was given to the subjects and their families about the aim and the method of the study and their demographic information was taken. First, was applied individually to the subjects, in an environment isolated as much as possible from stimulants, the WISC-R technique, in order to estimate their intellectual quotients. Second, the MRS technique was used in order to estimate the frontal white matter metabolites.In conclusion, it was decided that there was no significant correlation between full scale intelligence quotient, verbal intelligence quotient and performance intelligence quotient, and frontal white matter NAA/Cr and Cho/Cr rates. The rates of frontal white matter metabolites is not a determinant factor of intelligence.