Canlı vericiden böbrek nakli olan hastalarda nakil sonrası akut ve kronik rejeksiyon gelişimi ile Glutatyon-S Transferaz (GST) polimorfizmleri ve anti-GSTT1 antikoru ilişkisi
Association of acute or chronic rejection development with glutathion-S-tranferase (GST) polymorphisms and anti-GSTT1 antibody in patients transplanted from living-related kidney donors.
  1. Tez No: 261008
  2. Yazar: SEBAHAT USTA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SAVRAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar için en güncel tedavi seçeneğidir. Rejeksiyon, başarılı bir solid organ naklinin en önemli sınırlamalarından biridir. Böbrek naklinde, nakil öncesi ve sonrası risk değerlendirmesi uygun tedavi stratejilerinin belirlenmesi açısından önemlidir.Böbrek, pek çok ksenobiyotik ve serbest oksijen radikali için önemli bir hedef organdır. GST enzim ailesi, oksidatif strese bağlı oluşabilecek hasarı engeller. Antioksidan enzimlerin aktivitesini azaltan tipte genotipe sahip bireylerin oksidatif hasar gelişimi açısından risk altında olduğu düşünülmedir. Kronik böbrek yetmezlikli (KBY) hastaların eritrositlerinde GST enzimlerinin aşırı üretimi gösterilmiş ve araştırmalar KBY gelişimi ve GST enzimlerinin ilişkisinin araştırılmasına doğru yönlenmiştir.Tez çalışmamıza, canlı vericiden nakil olmuş, akut ya da kronik rejeksiyon atağı geçirmiş 57 hasta ve rejeksiyon atağı geçirmemiş 65 hasta ile 51 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta ve kontrol grubuna ait GSTM1 ve GSTT1 genotiplemesi polimeraz zincir reaksiyonu ile yapıldı. GSTP1 ve 105 val polimorfizmleri ise PZR'yi takiben restriksiyon enzim kesimi ile tespit edildi. GSTT1 null genotipine sahip hastalarda anti-GSTT1 antikor durumu ELISA yöntemi kullanılarak incelendi.Rejeksiyonlu ve rejeksiyonsuz gruptaki hastalar ile vericilerinin ve sağlıklı kontrol grubunun GSTM1, GSTT1 ve GSTP1 genotip sonuçları değerlendirildiğinde hasta grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. GSTT1 null genotipli 46 hastada anti-GSTT1 antikoru taraması sonucunda 12 hastada antikor bulundu. Anti-GSTT1 antikoru tespit edilen hastaların 5 tanesi akut rejeksiyon geçirmiş, 3 tanesi kronik rejeksiyon geçirmiş ve 4 tanesi rejeksiyon atağı geçirmemiş hastaydı. Anti-GSTT1 antikoru pozitif olan hastalarda, anti-GSTT1 antikoru negatif olan hastalara göre akut rejeksiyon gelişme riski daha fazla olarak saptandı.Anti-GSTT1 antikoru varlığı açısından, FK tedavisi altındaki hastalarla CsA tedavisi altındaki hastalar kıyaslandığında, CsA tedavisi altındaki hastalarda daha fazla antikor saptandı. FK'nin, anti-GSTT1 antikoru ilişkili rejeksiyon gelişme riskini azalttığı düşüncesindeyiz. Ek olarak, GSTM1 null genotipine sahip hastalar kullandıkları kalsinörin inhibitörüne göre 2 gruba ayrıldığında ise rejeksiyon gelişiminin CsA kullanan hastalarda GSTM1 null genotipi taşıyan FK kullanan hastalara göre daha fazla olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation (tx) is the best current treatment option for patients with end stage renal disease. However, rejection of the allografts remains to be the most important barrier for a successful transplantation. Risk estimation before and after renal transplantation is important for designing the appropriate treatment stratigies.Kidney is an important target for ksenobiotics and free oxygen radicals. The family of GST enzymes prevents the injury resulting from the oxidative stress. Individuals with a genotype which decreases the anti-oxidant enzyme activity are classified as the risk group for the development of oxidative injury. Over-production of GST enzymes in the erythrocytes of patients with chronic renal failure (CRF) has been demonstrated and this finding targeted the studies to the association of CRF development and GST enzymes.The present study included 57 renal transplants with acute or chronic rejection and 65 patients without any rejection episodes in addition to 51 healthy controls. GSTM1 and GSTT1 genotyping of the patients and controls were performed by polymerase chain reaction (PCR). GSTP1 and 105 val polymporphisms were detected by restriction enzymes following PCR. ELISA method was used to detect the anti-GSTT1 antibodies in patients with GSTT1 null genotype.There was no significant difference in patients with and without rejection, their donors and the healthy controls for GSTM1, GSTT1 and GSTP genotype distribution. Of the 46 patients with GSTT1 null genotype, 12 of them had anti-GSTT1 antibodies. In patients with anti-GSTT1 antibodies, 5 had acute rejection, 3 had chronic rejection and 4 did not experience any rejection episodes. This finding suggested a trend for development of acute rejections in patients with anti-GSTT1 antibodies.When the patients with anti-GSTT1 antibodies were divided into 2 groups according the calcineurin inhibitors administered, the number of patients with anti-GSTT1 antibodies were higher in CsA group than in FK group, suggesting that FK might decrease the anti-GSST antibody related rejection development. Furthermore, the develepment of rejections in patients with GSTM1 null genotypes were found to be higher in patients under CsA than that of who are under FK.