Çevre konusunda halk katılımı: Çevre duyarlılığı grubu Radikal Demokratik Birlik Partisi ve Yeşiller Partisi
  1. Tez No: 26101
  2. Yazar: MUTLU YASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemizde çevre duyarlılığının ve çevre hareketinin incelendiği çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilkin çevre sorunlarının güncellik kazanmasıyla birlikte bu konuda atılan adımlar, yapılan konferanslar ve alınan kararlar tarihsel bir süreçte incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de çevre duyarlılığının oluşumu, çevreci kıpırdanışlar, çevreci örgütlerin oluşumu, çevreci örgütlerin yapısı, üyelerin toplumsal konumlan ve ideolojileri, istek ve hedefleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre. Türkiye'de oluşmaya çalışan ve çok güçlü olmayan çevreci akımlar arasında bir takım görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Bir bölümü salt çevreci bir grup olarak adlandırılabilecekleri halde, ikinciler çevrebilim sorunlarının yanısıra, değişik toplum sorunlarının çözümüyle de ilgilenen çevreci akımlardır. Türkiye'deki çevreci akımlar, siyasal partilerin yakın zamanlara değin, bu konulara ilgi göstermemiş olmalarından yararlanmışlardır. Oysa Türkiye dışında çevreci akımlar, daha çok siyasal partileri bu konulara eğilmeye yöneltmişlerdir. 100
Özet (Çeviri)
The study in which environmental concern and the related actions in our Country are examined, consists of two parts. In the first part, initially, with the beginnig of gainging actuality of environmental problems and perception of such concerns; actions taken on this subject matter, confereces held and decisions made are examined within a framework of a historical process. Then in order to determine the characteristic of environmental concern and the related actions, the green“Movement”in germany, France and the USA is investigated. In the second part, the formation of environmental organizations and their structures, social standings of their members, theri ideologies, requests, and aims are examined. According to the findings, there exist some differences in points of view of the environmental trends in Turkey which are yet in the formation state and not very strong at the present. While those in the first group may be defined as“environmental groups”proper; those fall in the second group deal with various social problems in addition to environmental concerns. Environmental trends in Turkey have benefitted from the reality of indifference of political parties towards the subject matter until recently. However, the same trends in other countries have tried to direct the political parties towards the environmental problems. tSKOK ME 101“ ”"