Ceza muhakemesinde katılan
Victim intervenor in criminal procedure
- Tez No: 261061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ceza muhakemesinin temel amacı suç teşkil eden eylemi nedeniyle failin muhakeme işlemine tabi tutulması ve gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Gerçeğin ortaya çıkarılmasında muhakeme süjelerinin faaliyetleri önemlidir. Muhakemenin başlıca süjeleri yargıç, savcı, sanık ve suçtan zarar görendir. Muhakeme faaliyetine suçtan zarar gören perspektifinden bakılması, bu görüş açısı ile meseleye yaklaşılması adil yargılama, silahların eşitliği ilkelerinin ve nihai olarak insan haklarının bir gereğidir.Türk ceza muhakemesi hukukunda mağdur, suçtan zarar gören ve malen sorumlu olanların kamu davasına katılma hakkı vardır. Katılan, iddia makamını işgal edebilir ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılması amacıyla tüm usulü işlemlere katılabilir. Bu amaçla delil ileri sürme, görüş bildirme ve son karara karşı kanun yollarına başvurma gibi haklara sahiptir.Ceza Muhakemesi Kanunu çağdaş bir anlayış ve insan haklarına dayanan düzenlemeler yapmış ve suç mağdurlarını üst düzeyde korumayı hedeflemiştir. Suçtan zarar gören, mağdurun ceza muhakemesine katılmasında yararı vardır. Kanun katılma ile ilgili hükümleri yeni bir anlayışla düzenlemiştir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of criminal procedure law is to expose wrongdoing and judge wrongdoer because of his criminal behaviour. By means of exposing the truth is possible through judging activity and participation of the parties. The parties are judge, public prosecutor, accused and injured party. Looking at the punishment process with injured party is important and that is proper with equality of arms, fair trial and human rights.Turkish Criminal Procedure Law gives crime victims active participation role. That is given all people who has been injured. With participation rights crime victims can occupy the accusation position independently with public prosecutor and can charge the accused. Private axcessory public prosecutor has some rights such as bringing forward the prooves, appeal.The new rules and perspectives of Turkish Criminal Procedure Law is a work of modern understanding and aims to give crime victims a high level protection. Turkish Criminal Procedure Code has arranged the participation rules with a new vision.