İlköğretim ikinci sınıf hayat bilgisi dersinde içerik temelli eleştirel düşünme öğretiminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine etkisi
Effect of content based critical thinking education on critical thinking skills of students in second grade social studies
  1. Tez No: 261090
  2. Yazar: HAMİDE BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ikinci sınıf Hayat Bilgisi dersinde içerik temelli eleştirel düşünme becerisi öğretim etkinliklerinin öğrencilerin, eleştirel düşünme becerileri, erişi ve tutumları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada ön test-son test modeli kullanılmıştır. Çalışma, Konya-Selçuklu İlçesine bağlı Tepeköy kasabasında bulunan Tepeköy İlköğretim Okulundaki ikinci sınıflarda gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda eleştirel düşünme becerilerine dayalı Hayat Bilgisi öğretimi uygulanırken, kontrol grubunda öğretmen kılavuz kitabı etkinlikleri uygulanmıştır. Veri toplama arıcı olarak Hayat Bilgisi başarı testi, öğrenci ve öğretmen görüşme formları ve gözlem formları kullanılmıştır.Araştırma sonunda, içerik temelli eleştirel düşünme öğretimi yaklaşımının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiği bulunmuştur. Her iki grupta da başarı artışı olup deney grubunda başarı artışı daha yüksekti. İçerik temelli eleştirel düşünme öğretimi etkinlikleri, öğrencilerin eleştirel öz-değerlendirmelerinin geliştirilmesinde, kılavuz kitap etkinliklerine göre daha etkili bulunmuştur.Sonuç olarak, içerik temelli eleştirel düşünme öğretimi etkinliklerinin öğrencilerin eleştirel düşünmeye ilişkin tutumlarını olumlu etkilediği ve eleştirel düşünme stratejilerinin sınıf içinde kullanımını artırdığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effects of content based education of critical thinking skills on students? critical thinking skills, access and attitudes.Pretest-posttest model was used in the study. Study was performed on second grade students at a primary school at Tepeköy village, Konya-Selçuklu. Social Studies instruction based on critical thinking skills was applied to experiment group while activities of teacher guide book were applied to control group. Social Studies success test, student and teacher interview forms and observation forms were used for data acquisition tools.Content based critical thinking education approach was found to improve critical thinking skills of students at the end of study. Both groups have achieved an increase in success while the experiment group had a higher increase. Activities of content based critical thinking instruction was found to be more effective in improving critical self-assessment of students than activities of teacher guide book.As a conclusion, it is believed that activities of content based critical thinking education had a positive effect on students? attitudes about critical thinking and has improved their utilization of critical thinking strategies in the class.