İşletmelerde iş ahlakı ve sosyal sorumluluk olgusu: kuram ve bankacılık sektöründe uygulama: Konya örneği
Business ethics and social responsibility concept in the organizations: Theory and application in the banking sector: Model Konya
  1. Tez No: 261101
  2. Yazar: GÜLFER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Pek çok kişi, yönetim literatüründe artan ölçüde dikkat çeken iş ahlakının yeni bir kavram olduğuna inanmaktadır. Oysa, iş ahlakına olan ilgi yeni değildir. İş ahlakı konusun¬da 2000 yıl önce bile yazıların yazıldığı bilinmektedir. Günümüzde yaşanan rekabet ortamı; sosyo-ekonomik dengesizlikler, krizler..vs. iş ahlakını tekrar ön plana çıkarmıştır.?İş ahlakı? kavramı ile ?sosyal sorumluluk? kavramı arasında da yakın ilişki bulunmaktadır. Sosyal sorumluluk, esasen iş ahlakının gereğidir. Yani iş ahlakı, sosyal sorumluluğu da içeren bir anlam taşır.Günümüzde işletmelerin sosyal sorumluluğu büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin sadece ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal kurum oldukları görüşü giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Sosyal sorumluluk felsefesini benimseyen işletme yöneticilerin, personelin çalışma şartlarıyla, ücretlerini, müşterilerin satın alma güç ve zevklerini, toplumdaki istihdam şartlarını, çevre sorunlarını, eğitim ve sağlık kurumlarının ihtiyaçlarını, ulusal kaynakların verimli kullanımını dikkate alarak çözüm üretmeleri gerekmektedir.Çalışmamız sonucunda görülmüştür ki, Türk Bankacılığı iş ahlakı ve sosyal sorumluluk konusu ile çok eski tarihlerde tanışmıştır ve bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu konu tüm işletmeler tarafından önem verilen bir konu haline gelmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Many people believe that the business ethics, extensively remarked in the management literature, is a new concept. In fact, the interest into the business ethics is not that new. Even 2000 years ago, it is known that writings existed about the business ethics. Nowadays, the rival environment , social-economic imbalances, crisis.., have featured the business ethics.There is close relationship between the concept ?business ethics? and ?social responsibility?. Social responsibility, in fact, is the requirement of the business ethics. That is, business ethics has a meaning which involves the social responsibility.Today, the social responsibility of the organizations has a great importance. The view that the organizations are not just economic but social establishments, keep getting more importance. The managers of the organizations adopting social responsibility, have to find solutions by considering the working environment and the wages of the employees, the purchasing power and pleasure of the customers, the employment conditions in the society, the environment problems, the needs of the education and health institutions and the efficient use of the national resources.It is realized in the result of our study that, the Turkish banking sector had adopted business ethics and the social responsibilty in very early times and like all the world, this issue has been given more importance by the organizations in our country, too