Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği (1980-2008)
The relation between public expenditure and economic growth: The Turkish case (1980-2008)
- Tez No: 261102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu harcamalarının Ekonomik Büyüme üzerindeki etkilerini incelemek ve analiz etmektir. Bu amaçla öncelikli olarak Kamu Harcamaları ve Ekonomik Büyüme teorik çerçevede ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kamu harcamalarının Ekonomik Büyüme üzerindeki etkileri, Wagner ve Keynes teorileri açısından irdelenmiş ve çalışmamız da bu konudaki diğer görüşlere yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, 1980?2008 dönemi için, kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişkinin mevcut olduğunu işaret etmektedir. Bulgulara dayanarak yapılan Granger nedensellik testi sonuçlarında ise Ekonomik Büyümeden Kamu Harcamalarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Söz konusu sonuçlar, uzun dönemde ekonomik büyümenin kamu harcamalarını artıracağını öne süren Wagner Yasasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to investigate and analyse impact of government expenditures on economic growth. In this contex, we display government expenditures and economic growth as theoretical perspective firstly. We investigate impact of government expenditures on economic growth interms of both Keynesian theory and Wagner theory and this paper is to contain the other views about this topic, too. The results show that, there is a long run relationship between government expenditure and economic growth for the period 1980-2008. Moreover, according to the findings of Granger causality test; there is directional causality between economic growth and government expenditure. The result of this study provide evidence to support the proposition in the literature that causality runs from economic growth to disaggregated public expenditures called as Wagner hypothesis.