Günümüz kitle iletişim araçlarının görünen ve görünmeyen yüzü: Türkiye örneği
Apparent and hidden face of mass communication means: Turkey sample
  1. Tez No: 261112
  2. Yazar: HASAN ALİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKIN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz kitle iletişim araçlarından özellikle televizyon tüm dünyada olduğu gibi kitleleri en hızlı ve en etkin şekilde etkileyen ve yönlendiren bir özellik taşımaktadır. Bu çalışmada kitle iletişim araçlarından televizyonun Türkiye'de ne gibi ekonomik, sosyal ve politik etkiler yaptığı, bu etkileri hangi anlayışlar ve dolayısıyla hangi amaçlar için gerçekleştirdiğinin incelenmesi amacı güdülmüştür.Türkiye'de televizyonun gündelik yaşamdaki ağırlıklı yeri bu aracın Türk toplumunda egemen bir iletişim üretimi aracı olduğunun kanıtıdır. Dolayısı ile toplumsal hayatı oluşturan ekonomik, siyasal ve kültürel yapının anlaşılması bu aracın hangi egemen düşünceyi geri planda tuttuğunun anlaşılmasına bağlıdır.Birçok geri plan çalışması ile büyük çabalar ve organize çalışmalar sonucunda ortaya çıkan televizyon programlarının oluşma süreçleri ve yayın sonrası etkileri bu çalışmada değerlendirme bulmuştur.Çalışma Türkiye'de televizyonun yayın süreçleri ve toplumsal etkilerini değerlendirmek için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the current means of mass communication, especially television, as all over the world, has its own special characteristic to influence public most rapidly and effectively. In this study, it is aimed to investigate what kind of economic, social and political influences television has over the society and thus for what purposes all these effects are targeted.The place of television in everyday life in Turkey is the clear evidence that television is the dominant productive means of communication. Therefore, understanding of economic, political and cultural infrastructure creating communal lives depends on understanding of which dominant power television holds in an invisible background.This study covers the processes of television programs created through great efforts and organized workshops as well as their effects after the broadcast.The study is important for the evaluation of television programming processes and their social effects.