Yoğunlaştırılmış fen eğitimi programının okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel alan erişilerine etkisinin incelenmesi
The study of the effect of intensive science education programs on the acquisiton of coqnitive field of pre-school children
- Tez No: 261122
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada; okul öncesi dönem çocukların yoğunlaştırılmış fen eğitimi sonucu bilişsel alan erişileri incelenmiştir.Bu araştırma ön-test ve son-test kontrol gruplu deneme modeline uygun olarak desenlenmiştir. Araştırmada iki deneme ve bir kontrol grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini 2008-2009 eğitim öğretim yılında Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde bulunan okul öncesi eğitimi alan çocuklar oluşturmaktadır.Araştırmanın çalışma evrenini ise Doğanşehir ilköğretim okulu ve Doğanşehir zafer ilköğretim okulu anasınıfı öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından toplanmıştır. Milli eğitim bakanlığı okul öncesi eğitim programında yer alan bilişsel alan erişi formu öğrencilere öğretmenlere uygulanmıştır. Uygulama sonunda birbirlerine yakın puan alan öğrenciler seçilerek araştırmanın deneme grubu oluşturulmuştur.Öğrencilerin bilişsel alan erişilerini ?Öğrenci Bilişsel Gelişim Erişi formu? ile ?Öğretmenlerin Bilişsel Alan Erişi Değerlendirme Ölçeği? ile saptanmıştır.Deney Grubu I/Deney Grubu II ile Kontrol Grubu ön-test ve son-test fark puanları arasındaki farkın anlamlılığını ortaya koymak amacıyla parametrik olmayan istatistik tekniklerinden ilişkisiz gruplar için Mann whitney U testi kullanılmıştır. Deney Grubu I/Deney Grubu II ön-test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığı ise yine parametrik olmayan istatistik tekniklerinden ilişkili ölçümler için kullanılan Wilcoxon işaretli sıralar testi ile sınanmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir:Yoğunlaştırılmış fen eğitim programına katılan çocukların, geleneksel eğitim programına devam eden çocuklardan bilişsel alan kazanım erişilerinin daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Bu bulgu, yoğunlaştırılmış fen eğitim programının yoğunlaştırılmış fen eğitimi programının okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel alan kazanım erişilerini artırmada etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pre-school children?s cognitive domain achivement regarding the results of intensive domain achivement regarding the results of intensive science education.This study is designed according to pre-test post-test control group experiment model. The research is carried out with two experimental groups and one control group including 57 children.Mann whitney U test, which is a nonparametric statistical tecnique, is used for unrelated groups to determine if there is a meaningful difference between Experimental Grup I/Experimental Group II and control Group pre-test post-test scores.The data were analyzed whith Wilcoxon Signed Rank Test which is again a non-parametric statistical tecnique. The test is used for related measurements to determine if there is a meaningful difference between Experiment Group I and II pre-test post-test scores.The findings of this had shown that the children who studied in intensive science education program have higher cognitive domain achivement scores than the children who studied in traditional education program.