Çocuk yuvasında ve ailesinin yanında kalan 6 yaş çocuklarının duygusal becerilerinin karşılaştırılması
Child and family with plenty slot remaining in 6 of age children comparison of emotional skills
  1. Tez No: 261137
  2. Yazar: NİLGÜN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma da, ailesi yanında kalan ve yuvada kalan 6 yaş çocuklarının duygusal beceriler yönünden karşılaştırılması yapılmıştır.Araştırma tarama modelinde olup, araştırmanın evreni Konya merkez ilçelerde ailesi ile yaşayan 6 yaş çocukları ile SHÇEK'e bağlı Konya ve Aksaray Çocuk Yuvası, Ankara Sevgi Evlerinde yaşayan 6 yaş çocuklarından oluşmaktadır. Örnekleme alınan çocuk sayısı 99'dur. Araştırma analizinin verilerinde t testi, Mann Whitney U Testi teknikleri kullanılmıştır.Çocukların duygusal becerilerinin belirlenmesi için ?Altı Yaş Çocukları İçin Duygusal Becerilerin Değerlendirilmesi Testi? nden yararlanılmıştır. Araştırmada;1.Ailesi yanında yaşayan ve yuvada yaşayan çocukların duyguları tanıma becerilerinin çocuk yuvasında yaşayan çocuklardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.2.Ailesinin yanında yaşayan çocukların duyguları anlama becerilerinin çocuk yuvasında yaşayan çocuklardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.3.Ailesinin yanında yaşayan çocukların duyguları ifade etme becerilerinin çocuk yuvasında yaşayan çocuklardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür4.Ailesinin yanında yaşayan çocukların bütün duygusal becerilerinin çocuk yuvasında yaşayan çocuklardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür5.Ailesinin yanında yaşayan çocukların cinsiyet değişkeni açısından duyguları tanıma becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür6.Ailesinin yanında yaşayan çocukların cinsiyet değişkeni açısından duyguları anlama becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür7.Ailesinin yanında yaşayan çocukların cinsiyet değişkeni açısından duyguları tanıma becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür8.Ailesinin yanında yaşayan çocukların cinsiyet değişkeni açısından toplam duygusal becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür9.Çocuk yuvasında yaşayan 6 yaş çocuklarının cinsiyet değişkeni açısından duyguları tanıma becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır10.Çocuk yuvasında yaşayan 6 yaş çocuklarının cinsiyet değişkeni açısından duyguları anlama becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır11.Çocuk yuvasında yaşayan 6 yaş çocuklarının cinsiyet değişkeni açısından duyguları ifade etme becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır12.Çocuk yuvasında yaşayan 6 yaş çocuklarının cinsiyet değişkeni açısından toplam duygusal becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare emotional skills of 6 year aged children who live with their family and who live in nurseries.The research was conducted according to survey model. The children who live with their family was selected from Konya city center and it?s counties. The children who live in nurseries was selected from SHÇEK. Totally 99 children was selected for sample. The t test, Mann Whitney U test was used for the analysis.?Emotion Skill determination test for 6 year aged children? was used to determine the emotional skill of the children. In this research;1. The emotion recognition skills of the children who live in nurseries was found higher significantly than the children who live with their families.2. The emotion understanding skills of the children who live with their families was found significantly higher than the children who live in nurseries.3. The emotion expression skills of the children who live with their families was found significantly higher than the children who live in nurseries.4. The whole emotion skills of the children who live in nurseries was found significantly higher than the children who live with their families.5. No difference was found significantly between the emotion recognition skills of the children who live with their families with regards to gender variable.6. No difference was found significantly between the emotion understanding skills of the children who live with their families with regards to gender variable.7. No difference was found significantly between the emotion recognition skills of the children who live with their families with regards to gender variable.8. No difference was found significantly between the whole emotion skills of the children who live with their families with regards to gender variable.9. No difference was found significantly between the emotion recognition skills of 6 year aged children who live in nurseries with regards to gender variable.10. No difference was found significantly between the emotion understanding skills of 6 year aged children who live in nurseries with regards to gender variable.11. No difference was found significantly between the emotion expressing skills of 6 year aged children who live in nurseries with regards to gender variable.12. No difference was found significantly between the whole emotion skills of 6 year aged children who live in nurseries with regards to gender variable.