Türkiye'de bölgesel gelişim ve yeni bölgecilik Karaman örneği
Regional development in Turkey in Karaman and new regionalism
  1. Tez No: 189443
  2. Yazar: GÖKÇE SERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllarda dünyadaki küreselle§me ve yerelle§me dinamiklerinin etkisiyle, ekono-mik,toplumsal ve siyasal yapılanmalar biiyiik bir deği§im i§ine girmi?, deği§imin kuramsalve pratik nedenlerini a^iklamaya yönelik olarak bazı kavramlar ön plana §ikmi§tır.1970'li yıllarda ortaya §ikan petrol kriziyle ba?layan süre§ sonucunda, 1980'li yıllardadevletin öncelikli olarak ekonomik alandaki rolii tarti?maya agilmi?, piyasa ekonomisi^er^evesinde 6rgütlenmi? bir devlet ve yönetim anlayi?i gündeme gelmi?tir. Ozellikle,diinya ekonomik sisteminde küreselle§me ve yerelle§me dinamiklerinin hakim olduğu1980'li yıllardan itibaren, bölgesel kalkınma politikalan artık doğrudan devletyardımlarmdan ziyade i§gücü, ya?am kalitesi ikilemi gibi mekanın niteliğini artincırekabet^i yatinmlara ve i^sel geli§meye daha 50k önem vermi?tir. Daha öncekibölgesel kalkınma politikalan sadece pazara, i§gücüne ve hammaddeye olan mesafeyigöz önline ahrken, yeni bölgesel politikalar sosyal ili§kiler, normlar ve kurumlardanolu§an bir yapıyı dikkate almi§tır.Bu §er§evede, bölgesel geli§menin kavramsalla?tinlması ve bölgesel politikalannuygulanmasına dair turn hususlarda, önemli temel deği§imler ya?anmi?tır. Bu deği§im,bölgesel geli§menin teorik temellerinin yeniden yorumlanmasına yol a§mi? ve kalkınmaekonomisini a^iklayan yeni faktörlerle ba?lami?; ama^lar, hedefler, faaliyet alanlanndakideği§imlerle devam etmi?tir. Bu kapsamda, Yeni Bölgecilik akımı, Bölge KalkınmaAjanslan, Rekabet^ilik, Yenilik, Ogrenen Bölgeler, Y6neti?im gibi kavramlar bölgeselgeli§medeki yeni dinamikleri tammlamaya yönelik yeni bir gündem olu?turmu?tur.Bu yeni gündem Avrupa Birliği (AB) bölgesel politikalarmda da yerini almi? ve ABüyeliği i^in aday olan Türkiye'de de bu politikalann yansımalan görülmeye ba?lami?tır.Tez kapsamında AB bölgesel politikalarimn Türkiye bölgesel politikalanm nasıletkilediği yeni gündemin ortaya ^ikardigi kavramlann Türkiye deki bölgesel yapıyanasıl yerle§tirildiği tarti?malanna cevap aranmaya §ah?ılacaktır.Türkiye'de ya?anan bu deği§im sürecinin kalkınma planlanna, bölgesel geli§mepolitikalanna, yerel yönetimler ve kurumsal yapıya etkileri ve ya?anan deği§imlerincelenerek yerel bazda Karaman ili örnek bir bölge se^ilerek, illerinAB bölgesel politikalanndan nasıl etkilendiği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, economic, social and political structures has undergone a great transformationwith the influences of globalization and subsidiarity dynamics in the world and some conceptsformulated to explain the conceptual and practical reasons of the change came to the front.After the fuel crisis occurred through the end of 1970s, regional politicals tended to loose theirimportance. At the end of the period started with the crises in 1970s, in 1980s firstly state?s rolein economy field was opened to discussion and then a state and management approachstructured around market economy framework came to the scene.Regional development policies tended to stress on internal improvement and alternativeinvestments increasing the quality of the space like labour, life quality, investment climateinstead of direct state assistance, especially beginning from the 1980s when the globalization andlocalization dynamics were dominant. New regional development policies consider a structurecomprising of social relations, norms and institutions whereas previous regional developmentpolicies were considering only the distance to market labour force and raw material.In this framework, major basic changes have been observed in issues related toconceptualization of regional development and implementation of regional policies. This change,that caused reviewing of theoretical bases of regional development, has started with new factorsexplaining development economy and continued with changes in purposes, objectives, and areasof activities. In this context, New Regionalism movement and Regional Development Agencieshave created a new agenda oriented to define new dynamics in regional development.Within the concept of the thesis, the impact of this new agenda on Regional DevelopmentPolicies, changes in Turkey and in world and comparison to Europe Union are stated and inaddition, Five Years Development Plans are examined regarding the new concepts and thesuccedence of these plans are discussed concerning their results. It is aimed to define NewRegionalism movement and to evaluate regarding Regional Development Policies.