Avrupa Birliği (AB) uyum sürecinde Türkiye ve İngiltere yerel yönetim sistemlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the local govermental systems in Turkey and in England in the adaptation process of Turkey to the EU
- Tez No: 261263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde yerel yönetimler, birçok ülkede anayasalar ile düzenlenmiş, demokratik ve özerk kuruluşlardır. Önemleri de demokratikleşme ve siyasi katılıma bağlı olarak gün geçtikçe artmaktadır. Önemin artmasında merkezi yönetimlerin iş yükünde bir hayli artış görülmesi sonucu yerel nitelikli kamu hizmetleri halka en yakın birim olarak yerel yönetimlerce yerine getirilmesinde etkili olmuştur. Aynı zamanda; Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi gibi uluslar arası kuruluşların yerelleşme konusunda üye ülkeleri baskı altında tutması da yerel yönetimleri güçlendirmiştir.Bu tezin birinci bölümünde yerel yönetimlerle ilgili temel kavramlar, ikinci bölümde Avrupa Birliği'nde ve İngiltere'de yerel yönetimler genel hatları ile açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Türk yerel yönetim kuruluşları tarihsel gelişim, türleri, halk katılımı, yerel seçimler, mali yapı açıdan ele alınmıştır. Son bölümde ise iki ülke yerel yönetim kuruluşları hukuki yapı, görevleri, mali yapı, halk katılım ve idari vesayet, Avrupa Yerel Özerklik Şartı yönünden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, local authorities most of which are organized by the constitution of countries are democratic and autonomous institutions and their value increase day by day. Because of increasing of work load of central government, local public services are provided by the nearest local authority and international oraganization as Eurepean Union and Eurepean Comission lead localization progress and this process has influenced the importance and the value of local government.First part of this thesis, fundamental concepts of local government, and in the second part, local government in the EU and UK are mainly explained. In the third part, the Turkish local government was mentioned in terms of historical progress, types, public participation and administrative tutelage and fiscal structure. In the last part, local government institutions in two countries are constrasted from the stand point of legal structure, functions, fiscal structure, public participation and administrative tutelge and Europen Local Administrations Autonomy Condition.