Stratejik yönetimin kamu yönetimi alanında uygulanması ve sorunları
The application and problems of strategic management in the area of public administration
- Tez No: 261265
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyamızda görülen hızlı değişim sürecine bağlı olarak örgütler değişimin karşısında ayakta durabilmek ve varlıklarını sürdürmek için bir çok yönetim tekniği geliştirmiştir. Bu tekniklerin içerisinde stratejik yönetim ise bilgiye dayanması, güncel gelişmelere kendini adapte etmesi ve geleceğe yönelik olması nedeniyle en çok tercih edilen yönetim modeli haline gelmiştir.Her geçen gün çok daha fazla alanda karşımıza çıkan stratejik planlama ve stratejik yönetimin gelişim süreci ve özellikleri çalışmamızda ele alınmıştır. Stratejik yönetim, çağımızda artık tüm örgütler için gerekli olan bir yönetim tarzı haline gelmiştir. Farklı farklı yapılara sahip örgütlerin kendi özellikleri ve içinde bulundukları koşullara bağlı olarak kendi amaçlarına uygun bir yönetim modeli oluşturma ihtiyacı stratejik planlama ve stratejik yönetimin genel özellikleri ile çalışmamızda inceleme konusu yapmamızı gerekli kılmıştır.Stratejik yönetimin temel özelliği olan Sistematik çalışmayı ve bütüncül yaklaşım ilkesi yönetimin gerek kamu gerekse özel sektör örgütleri gibi tüm örgütlerin performansını artıracağı düşüncesi çalışmamıza konu olmuştur.Çalışmamızın birinci bölümünde, strateji ve planlama kavramları genel bir inceleme konusu olarak ele alınmıştır.İkinci bölümde, stratejik planlamadan ayrı olarak stratejik yönetim incelenmiştir. Özellikle stratejik yönetimin stratejik planlamadan farkı üzerinde durulmuş stratejik yönetimin gelişimi, özellikleri ve süreci ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise, stratejik planlama teorisinin gelişimi, özellikleri, yararları ve süreçleri incelenmiştir.Son bölüm olan dördüncü bölümde, kamu yönetiminin sorunları ve reform çalışmaları genel olarak incelenmiş, stratejik yönetimin kamu yönetimine sağlayacağı faydaların yanı sıra uygulama zorlukları da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been developed many management techniques to survive and struggle against changing of organization to relate with our process of world rapid change. Among these techniques, the strategic management is the most chosen model because of dealing with information, adapting itself to up-to-date development and future oriented.In this study, we deal with the development process and the properties of strategic planning and strategic management which we encounter in many areas. Strategic management has become a kind of management which is necessary for all organizations in our age of management. Every organization has properties which are specific to their own and they must form an application model appropriate for their goals. For this reason, strategic planning and strategic management are dealt with by their general properties.The claim that the strategic management, which entails systematic work and totalitarian approach, increases the performances of all organization, both public and private is the main concern of this thesis.In the first section of study, the concept of strategy and planning are dealt with their general properties.In the second section, strategic management is analyzed separately from the strategic planning. Especially the differences between strategic management and strategic planning are emphasized and the development, properties and process of strategic management are discussed.In the third section, the development, properties benefits and processes of the planning theory are analyzed.In the fourth section, the problems of public administration and reform studies are analyzed in general. Also the contributions of strategic management for public administration and the difficulties of applications are discussed.