Kur'âniyyun ekolünün tefsir anlayışı
Understanding commentary of the Kur'âniyyun schools
  1. Tez No: 261269
  2. Yazar: MOHAMMAD SHARİF İBRAHİMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kur'âniyyun ekolü, Seyyid Ahmed Han'ın temsil ettiği, daha sonra, Abdullah Çekrâlevî tarafından biraz daha sistemleştirerek 1902 yılında Ehl-i Zikr ve'l-Kur'ân adıyla yeniden kurum haline gelmiştir. Ancak bugün İslam dünyasında Ehl-i Kur'ân ve Kur'âniyyun adı ile tanınmaktadır.Kur'âniyyun ekolü, Avrupa'da başlayan yeni keşifler sayesinde İslamî bilgileri yeniden ele alınıp yorumlanmasına ve onların nazariyeleri ile İslam'ı birbirine uyumlu gösterme gayreti içerisine girmiştir. Sonuçta söz konusu meselede Batı felsefesinin etkisi altında kalarak, peygamberlere atfedilen ve âlimler tarafından da bir mucize olarak kabul görülen Kur'ân kıssalarını, melekler, cinler, cennet, cehennem ve benzeri konularda Ehl-i sünnet âlimlerin görüşüne muhalefet etmiştir. Onların, bu kavramlar konusundaki görüşlerinin ?fıtrat kanunu? teorisi ile çeliştiğini iddia ederek, bu kavramların bir kısmının sembolik olduğunu söylerken, diğer bir kısmını ise inkâr etmiştir. Biz bu araştırmamızda, Hint alt kıtasına İslam'ın gelişi, Kur'âniyyun ekolünün ortaya çıkışı, nedenleri ve söz konusu ekolün Kur'ân tefsiri konusundaki görüşlerine temas edeceğiz.
Özet (Çeviri)
The school of Koraniyyun became an association in 1902 under the name of Ehl-i Zikr ve?l-Kur?ân by Abdullah Çekrâlevî who was a member of Ehl-i Hadith at first but then became a strict opponent to hadith. The prime mover of this school is Seyyid Ahmad Khan.The school of Koraniyyun has been trying to discuss and evaluate the Islamic knowledge again and to indicate to the accord between the scientific theories in Europe and Islam. Under the influence of the Western philosophy, this school has opposed to the thoughts of the scholars of Ehl-i Sunnah about the anecdotes/tale of Koran, angels, genies, paradise and hell etc. It claims that the thoughts of that scholars are in contradiction with the system in the nature ordered by Allah. It declares that some of the thougts of that scholars are symbolic and it denies the others. This study deals with how Islam came to continent of India, how and why the school of Koraniyyun was founded and what the opinions of this school about the commentary/explanation of Koran are.