Mebrure Sami Koray'ın romancılığı ve romanları
The novel writing and the novels of Mebrure Sami Koray
  1. Tez No: 261277
  2. Yazar: YAŞAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Cumhuriyet döneminin ilk popüler kadın romancılarından olan Mebrure Sami Koray'ın romancılığı ve romanlarını ele aldığımız bu çalışmada, yazarın hayatı ve edebi kişiliği hakkında da doğru ve doyurucu bilgilere -mümkün olduğu ölçüde- birinci kaynaklardan ve metinlerden yararlanarak yer verdik.Çalışmamız ?Önsöz?, ?Giriş?, dört ana bölüm, ?Sonuç?, ?Kaynakça?,?Dizin? ve ?Ekler?den oluşmaktadır.Koray'ın romanları popüler roman sınırları içerisinde yer aldığından ?giriş?te popüler roman ve onun tarihî seyri hakkında bilgi verdik. Böylece Koray'a gelene kadarki sürecin bilinmesi sağlanarak çalışmamıza konu olan sanatçının ve romanlarının daha iyi anlaşılmasına zemin hazırlandı.Dört ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, başta Mebrure Hanım'ın kaleme aldığı anıları ve mektupları olmak üzere, dönemindeki gazete ve dergilerde çıkan mülakatlar ve aile efradından hayatta olanlarla yaptığımız görüşmelerden hareketle; doğumu, çocukluğu, eğitim hayatı, çalışma hayatı, aşkları, evlilikleri, ailesi, kişiliği, mizacı ve ölümü çerçevesinde yazarın hayatını ele aldık. İkinci bölümde ?Telif Eserleri? ile ?Çeviri ve Adapte Eserleri? başlıkları altında yazarın farklı türlerde yazdığı eserler hakkında genel bilgiler vermekle yetindik. ?Romancılığı ve Romanları? başlıklı üçüncü bölümde Mebrure Sami Koray'ın, önce romancılığına ardından da telif türdeki dört romanının tahliline yer verdik. Dördüncü bölümde, çözümlemeye çalıştığımız romanların anlatım özellikleri yani dil ve üslupları üzerinde durduk.?Ekler? başlığı altında ise Mebrure Sami Koray'a, ailesine ve arkadaşlarına ait resim ve belgelere yer verdik. Sonuç olarak Cumhuriyetin fikir ve sanat hayatını kalemleriyle yaşatmış olan pek çok yazardan birisi olan ve unutulmaya terk edilmiş olan Mebrure Sami Koray'ı mümkün olan en geniş kitleye ulaştırılmasına gayret ettik.
Özet (Çeviri)
In this work of ours dealing with the novel writing and the novels of Mebrure Sami Koray, one of the first popular female novel writers of the Republican Era, we have also given true and satisfactory information on the life and the literary personality of the writer as much as possible using first-hand resources and texts.Our work consists of ?Preface?, ?Introduction?, four main sections, ?Conclusion?, ?Bibliography?, ?Index?, and ?Appendix?.As the novels of Koray follow the guidelines of a popular novel, we have given information on popular novels and their historical course in the ?Introduction?. This has helped establish the grounds to better comprehend the writer and her works through knowledge of the time course until Koray.In the first section of our work consisting of four main sections, we have dealt with the biography of the writer in terms of her birth, childhood, educational career, work career, her loves, marriages, family, personality, her nature, and her death setting off from mainly her own memoir and letters along with the interviews published in the newspapers and journals of her time and the interviews we held with her family members who are still alive.In the second section, we have sufficed with giving overall information on the writer?s works written in different literary formats under the titles of ?Her Own Works? and ?Her Translated and Adapted Works?.In the third section titled ?Her Novel Writing and Her Novels? we have mentioned firstly Mebrure Sami Koray?s novel writing and then the analysis of four novels she wrote herself. In the fourth section, we talked about the manners of telling, i.e. the accents and the genres, of the novels we analysed.Under the title ?Appendix? we included pictures and documents of Mebrure Sami Koray, her family, and her friends.Consequently we have tried our level best to make Mebrure Sami Koray known by the largest possible public as one of the many writers who cherished the ideology and art of the Republic with their ink but then left into oblivion.