Sivil toplum kuruluşlarının demokrasi üzerindeki etkileri
The effects of civil society institutions on democracy
- Tez No: 261359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SARA ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
XII. yüzyılda ilk kez dikkat çeken sivil toplum, özellikle demokrasinin işleyişinde artan bir öneme sahiptir. Sivil toplumun demokraside sahip olduğu bu özel önem, bireyler, partiler, dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile bu birimlerin demokratik katılımda-ki rolünden kaynaklanmaktadır.Demokrasinin temeli, hak ve özgürlüklere dayanmaktadır. Bu hak ve özgürlüklerin devlet tarafından kısıtlanması karşısında, sivil toplum kuruluşları tepkilerini demokratik yollarla dile getirerek, devlete yol göstermektedir. Devlet, böylece kendi siyasal işlevlerini yerine getirerek, vatandaşlarının haklarını ve sorumluluklarını dikkate almaktadır. Ayrıca, devlet ve sivil toplum demokratik bir devleti ve demokratik bir toplumu oluşturmak için birlikte hareket etmektedir. Diğer yandan, sivil toplum kuruluşlarının gü¬nümüzdeki rolüne, demokrasinin etkin bir siyasi baskı aracı olarak, toplumsal değişimde ağırlıklı bir konumda olması da eklenmiştir.Çalışmamızda sivil toplumun ne olduğu ve sivil toplum kuruluşları ile demokrasi iliş¬kisi araştırılmaktadır. Sivil toplum, sivil toplum kuruluşları ve demokrasi konuları ele alınarak; bu unsurların birbiri ile ilişkisinin irdelenmesi yapılacaktır. Devlet-sivil toplum arasındaki etkileşim sürecinde daha demokratik bir toplum nasıl yaratılabilir, ya da demok-ratik bir devlet nasıl bir sivil toplumdan veya sivil toplum kuruluşlarından oluşur? Demok-ratik bir devletin varlığı, demokratik bir toplumun varlığı ile mi oluşmaktadır? gibi sorula-rın cevabı araştırılmaktadır.Çalışmanın Anahtar Kavramları; ?Sivil Toplum?, ?Sivil Toplum Kuruluşları? ve ?Demokrasi?dir.
Özet (Çeviri)
Civil society, catching attention in the 12th century for the first time, has an in-creasing impact especially on the process of democracy. This special impact that civil soci-ety has on democracy is based on the role of democratic participation of the individuals, political parties, associations and other civil society institutions.The basic of democracy is based on the rights and independence. Opposite to the restriction of the rights and independence, civil society institutions give a hand to the state by putting its reactions into words with through democratic ways. Thus, the state is able to take the rights and responsibilities of its citizens into account by accomplishing its own political functions. As a result the state and civil society act together in order to form a democratic state and society. Additionally, the present-day role of civil society institutions, their role as an effective political means of pressure, and their weight on societal changes are stressed.This study is a research on civil society, civil society institutions, and their relation to democracy. With the examination of `civil society?, `civil society institutions?, and `de-mocracy?; the relation between these key components will be analyzed. Questions such as follow will be answered `How can one create a more democratic society, or how can a civil society, respectively civil society institutions form a democratic state? Is the presence of a democratic state the cause or result of the existence of a democratic society??Keyword: ?civil society?, ?civil society institutions?, ?democracy?.