Ailede çocuğun sosyalleşmesi
Become the child's family social
- Tez No: 261360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bireyin gelişiminde çok önemli rol oynayan aile, sosyalleşme sürecinde temel birimdir. Ailenin en önemli işlevlerinden birisi, anne ve babanın çocuklarına sağladıkları bakım, sevgi ve eğitimdir. Bu süreçte anne ve babanın kendi ebeveynleriyle ilişkileri, yetişme şartları neticesinde elde ettikleri tecrübe ile eğitim düzeyleri, çevre koşulları ve maddi imkânlarının belirleyici etkisi vardır. Çocuk geliştikçe, ebeveynin fiziksel, duygusal ve sosyal olarak daha yeterli hâle gelen çocuğuna karşı olan davranışı farklılaşır ve bu durum giderek aile içindeki ilişkileri de değiştirir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesi ailede ve toplumda anne-babaya düşen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için gerekli bilgi, tutum ve becerilerin sistemli biçimde geliştirilmesiyle mümkündür.
Özet (Çeviri)
The family that has an important role in the development of individual is a basic unit in the process of socialization. One of the most important functions of the family is parent?s care, love and education to their children. There are some deterministic affects in this process such as father?s and mother?s relationships with their parents, experiences, educational levels, environmental conditions and material possibilities. In the meantime the child grows up; parents behave differently to their children who have physical, emotional and social sufficiency. And this new situation transforms domestic relations. For the healthy process; the knowledge, attitudes and abilities that are necessary for parents to perform their duties in the family and society should be developed systematically.