Anonim şirketlerde kâr payı hakkı
Dividend rights in joint stock corporations
- Tez No: 261393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEŞİR FATİH DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
AO'lar kazanç elde etmek ve elde ettikleri bu kazancıda ortaklarına dağıtmak amacıyla kurulan kuruluşlardır. Bu amaçları nedeni ile de hayır ve yardımsever nitelikteki diğer kurumlardan farklılık gösterirler. AO'da pay sahibinin kâr payı en önemli mali hakkı olarak karşımıza çıkar. Bir anlamda pay sahibini ortaklığa bağlayan temel etken de pay sahibinin kâr payı hakkıdır.AO'nun kâr elde etme amacı vazgeçilemez ve terk edilemez mahiyettedir. Ancak, bu anlamdan ortaklığın her dönemde elde etmiş olduğu kârını her şart altında pay sahiplerine dağıtması sonucu çıkarılamayacaktır. AO'da pay sahibinin kâr payı hakkı, ortaklığın sürekli gelişimi ve ortaklığın devamı amacıyla sınırlandırılmıştır. Bu sınırlandırmada pay sahibi ile ortaklık arasında bir menfaat çatışması doğurmaktadır.Çalışmamızda pay sahibinin kâr payı hakkı, TTK ve SerPK ile diğer mevzuat açısından incelenmeye çalışılmış, özellikle kâr payının hukuki niteliği, kârın tespiti ve yedek akçeler hususu ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Halka kapalı AO'larda, kâr payının tespiti yönünden kaynakların bolluğu yönünden herhangi bir kaynak sıkıntısı çekilmemekle birlikte, HAAO'lar yönünden mevzuatın SPK ve tebliğleriyle düzenlenmesi ve konunun uzmanlık gerektiren vergi ve muhasebe hukukunu içermesi nedeniyle çeşitli zorluklar yaşanmıştır. Bu anlamda çalışmamızda da kâr payı hakkı ve kâr dağıtımı konusu daha çok Ticaret Hukuku açısından irdelenmiştir.Bu çalışmamız ile AO'larda kâr payı hakkı ve bu hakkın kapsamı TTK ve SerPK mevzuatındaki son güncel değişikliklerde dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anonymous partnerships and obtain their earnings in the earnings of partners in order to deploy are established. These objectives with no reason, and they differ from other institutions of a charitable nature. Share in the profits of incorporated companies, shareholders are entitled to the most significant financial interests in our face. In a sense, the main factors that connect to the shareholders of the partnership, shareholders are entitled to dividend.Anonymous for the purpose of partnership profit is indispensable nature and can not be abandoned. However, from this sense of partnership has been achieved in each term of the profits distributed to shareholders under any circumstances the result will not be issued. Have the right to dividend of shares in joint-stock partnership, a partnership and continuous development of the partnership is limited in order to continue. This partnership with the border between shareholders raises a conflict of interest.In our study, shareholders of the dividend rights, The Turkish Commercial Code, and tried to be examined in terms of other legislation has sprinkled with, especially the legal nature of dividend, profit and reserves are identified in detail, to explain matters are tried. Closed to the public in joint partnership, profit share determined in terms of abundance of resources in terms of any shortage of resources is not, in terms of publicly held coin stock corporations the Capital Market Board legislation and regulation of communication and issues that require expertise in the tax and accounting laws to include a variety of reasons has difficulties. In this sense, our work or dividend rights and the issue of profit distribution more in terms of Commercial Law was discussed.In this study with our joint partnership and the right to dividend rights and the scope of the Turkish Commercial Code last update changes in the Capital Market Law, taking into account is tried to explain.