Örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilere kuramsal bir yaklaşım
A conceptual approach to the relationships between perception of organizational justice and organizational commitment
- Tez No: 261515
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi çalışma ilişkilerinin şekillendiği örgütlerde de ?adalet? kavramının anlamı çalışanlar açısından büyük önem taşımaktadır.Örgütlerin amaçlarına ulaşabilmesi, her şeyden önce çalışanları arasında sağlayacağı birliktelik ve uyuma bağlıdır. Adalet, bireyler arasında birliktelik ve uyumu sağlayan en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir. Çalışanlar, örgütsel kaynakların dağıtım kararlarının, bu kararların alınmasında izlenen süreçlerin ve bu süreçlerin uygulanması sırasında, kişilerarası ilişkilerin algılanan adaletine, literatürdeki tanımıyla ?örgütsel adalet? kavramına oldukça önem vermektedirler. Çünkü, çalışanların iş doyumu, işten ayrılma niyeti, yönetime güven ve örgütsel bağlılıkları gibi çok sayıda çalışan davranışı, onların örgütleriyle ilgili adalet algılarından etkilenmektedir.Söz konusu örgütsel davranışlar arasında yer alan örgütsel bağlılık ve onun en önemli öncülü olarak görülen, örgütsel adalet algısı ile arasındaki ilişkinin kuramsal açıdan incelenmesi, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Örgütsel bağlılık, örgütlerin çalışanlarında görmek istediği en önemli davranış biçimidir. Yüksek düzeyde örgütsel bağlılık gösteren çalışanlara sahip olmanın, örgütün amaç ve hedeflerine en etkin şekilde ulaşmasında ve artan rekabet koşullarıyla başa çıkmasında önemli derecede fayda sağladığı düşünülmektedir. Buna neden olarak da, örgütsel bağlılık düzeyi yüksek olan çalışanların, verimliliğinde ve iş performansında yaşanan artış ile örgütün amaç ve hedeflerini gerçekleştirme konusunda gönüllü çaba sarfetmesi gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
As in all areas of social life, the concept of justice has great importance for employees in organizations where labour relations are shaped.Organizations firstly should ensure unity and harmony among workers to achieve their goals. Justice is considered as one of the most important factors that can ensure compliance among individuals. Employees give importance to the concept of organizational justice which is related to the decisions of organizational resource allocations, decision process making and perceived justice of interpersonal relationships. Because employees' behaviours such as job satisfaction, intention to leave, organizational commitment and managerial trust are influenced by their perceptions of organizational justice.In this study it is aimed to examine the relationships between perception of organizational justice and organizational commitment theoretically, as the most important antecedent of organizational commitment.Organizational commitment is one of the most important behaviour which organizations demand from their employees. Employees who have a high level of organizational commitment can help to reach the organizational goals and objectives and to cope with the competitive environment in an effective way. It can be explained that the employees who have a high level of organizational commitment also show a higher performance and productivity, and they also show a volunteer effort to realize the goals and objectives of the organization.