Ortaöğretim kurumu öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching the role of positive teacher attitudes on metacognitive awareness of the students of vocational and technical secondary schools
  1. Tez No: 234796
  2. Yazar: HASAN ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim örgütlerinde örgütsel adalet algısı ile iş doyumu arasındaki ilişkileri sorgulamaktır. Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek için ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenleri kapsamaktadır. 2007-2008 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunan 7 lisede 199 öğretmene uygulanmış toplanan formlardan 186 tanesi değerlendirmeye uygun görülmüştür.Veri toplama aracı olarak, sosyo demografik özellikleri ölçen kişisel bilgi formu; Örgütsel bağlılığın boyutlarını ortaya koyan TAN, Çetin (2006) 'in geliştirdiği örgütsel adalet ölçeği; TAN, Nadire (2003) iş doyum ölçeği kullanılmıştır.Araştırmanın veri analizleri SPSS istatistik programı (Versiyon: 15.0) kullanılarak,pearson korelasyon analiz yöntemi,regresyon analizi,bağımsız t-test ve NOVA analizi yöntemleriyle test edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular mevcut teorik bilgi birikimiyle ve özellikle birey-organizasyon uyumu ile örgütsel adalet algılamasının büyük ortaya çıkarmıştır.Çalışmada tüm kavramlar ve kavramsal boyutlar yani örgütsel adalet (dağıtım ve uygulama adaleti) ve birey-organizasyon uyumu iş ve örgütsel bağlılık (duygusal,sürekli,normatif) arasında ilişki olduğu özellikle eğitim kurumlarındaki tüm karar verme süreçlerinde ve uygulamalarda çalışanlar açısından `'hakkaniyet'' duygusunun yadsınamaz önemi anlaşılmıştır.çalışmanın pratik acıdan bir bulgusu da eğitim kurumlarında çalıştırılacak öğretmenlerin bireysel değerleri ile kurumsal değer sistemi (örgüt kültürü) uyumuna yöneticilerin önem vermesi ve tüm iş uygulamalarında,çalışanlar arasında adalet duygusunun oluşmasına yol açacak bir davranış tarzının benimsenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid developments of technology and science is increasing the qualification of education day after day. These rapid changes of technology and science didn't change the effective role of the teacher in education. The teacher is the most important factor in qualified education. Teachers are accepted as role models by their students. In this study, it is aimed to explore the effect of positive teacher attitudes in developing the students metacognitive awareness and achievement.Metacognitive awareness enables students to be more mindful of what, when, why and how they're doing. Developing the metacognitive awareness and the problem solving skills of the students are important to raise self-questioning, self-regulating and creative individuals who can continuously update themselves with the ability to look at the same problem or fact in different perspectives.“positive teacher attitudes”and“level of metacognitive awareness”are the two main structures of this case study which have the critical importance concept for all of the students at all levels of education. Recognizing the importance of the problem solving skills and metacognitive awareness, the Subject of this study is intends to point the relationship between the teachers attidutes and the level of metacognitive awareness of the students of vocational and technical secondary schools. With this point of view, this study is expected to contribute additional information in developing the metacognitive awareness of the students at vocational education.The main purpose of this study is to find out the relationship of the role of positive teacher attitudes on metacognitive awareness level of the students of vocational and technical secondary schools.A comprehensive literature search was done about the subject. Positive teacher attitudes scale, developed by (Soydal, 2006) with 34 items; The scale of the Metacognitive Awareness, developed by (Abacı, Çetin and Akın) with 52 items and a profile questionnaire, developed by the researcher with 12 personal knowladge questions are used in this study.The study was conducted with 547 ( 78 female and 469 male) students in total, who were from 4 different vocational and technical secondary schools in Sisli district, Istanbul.The study was performed as a descriptive study. In the research, t- test, the non- parametric Mann-Whitney U test, ANOVA (Analysis of one way variance), non-parametric Kruskal Wallis-H test, Pearson's product moment correlation analysis are used. Statistical significance level has been determined as 0.05 and statistical analysis programme of SPSS 15.0 is used in analyzing of the gathered data from the research.The results of the researching indicate correlations between positive teacher attitudes on metacognitive awareness level of students as expected in the hypothesis. There is a significant negative correlation between the total score of the Metacognitive Awareness Inventory Scale and the total attitude score of positive teacher attitudes application and acceptance level. According to the increase of the level on metacognitive awareness; the students? applications, reinforcements and general attitudes develope more positively toward teachers.