Türkiye'de KOBİ'lerin finansman olanakları
Funding facilities of SMEs in Turkey
  1. Tez No: 261549
  2. Yazar: MEHMET KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) ekonomiye önemli katkıları bulunmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde istihdamın ve üretimin önemli bölümünü sağlayan KOBİ'lerin büyüyebilmesi ve rekabet güçlerinin artabilmesi için, özkaynakları dışında sağladıkları alternatif finansman olanaklarının bulunması gerekmektedir.Çalışmada KOBİ'lerin ülke ekonomilerine yapmış oldukları katkılardan hareket edilerek KOBİ'lerin önemi ortaya koyulmuş; banka, sermaye piyasaları ve kamu kesimi ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. KOBİ'lerin finansman sağlamada tercih ettikleri yöntemler ve alternatif finansman olanaklarına yer verilmiştir. Bu bağlamda yapılan literatür çalışması ile birlikte gelişmiş ülke örnekleri incelenerek Türkiye ile karşılaştırılması yapılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda Türkiye'de KOBİ'lerin bankalar ile olan ilişkilerinin artarak devam ettiği, KOBİ'lerin sermaye piyasalarından fon sağlayabilmeleri için çalışmalar yapıldığı, bu doğrultuda gelişmiş ülke uygulamalarının örnek alındığı tespit edilmiştir. İncelemede gelişmiş ülkelerde KOBİ'lerin özellikle sermaye piyasalarından sağladıkları fonlar aracılığı ile rekabet güçlerini arttırdıkları, Türkiye'de ise sermaye piyasaları ile ilgili yeterli düzeyde arz ve talebin yaratılamadığı görülmektedir. Bu bağlamda verilen devlet destekleri de değerlendirilerek KOBİ'lerin finansman olanakları ile ilgili mevcut durum ele alınmış ve bu değerlendirmeler ışığında bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs have great contributions to economy. Alternative financial facilities are required for SMEs which provide the important part of the employment and manufacturing especially in developing countries to improve and increase their competitiveness.In this study the importance of SMEs is put forward starting from their contiributions to the economy and their relations with banks, stock market and public administration are evaluated. Additionally the methods prefered by SMEs while funding and alternative funding facilities are taken into consideration. In this respect with the literature survey conducted, the examples of developed countries have been analyzed and compared with the examples of Turkey.It has been ascertained that the relation of SMEs with banking continues increasingly and that studies are conducted for SMEs to make fund from stock market. It has been determined that applications done in developed countries are taken into consideration. In the study, it is seen that SMEs increase their competitiveness thanks to fund provided by stock market; however, in Turkey enough supply and demand can not be provided. In this context, the government support for SMEs in evaluating the current situation regarding funding opportunities has been discussed and some proposals have been developed in light of this assessment.