Türkiye'de KOBİ'lerin finansman olanakları
Financement opportunities of SMES in Turkey
- Tez No: 208453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkemizde Küçük ve Orta Büyüklükteki sletmeler, imalat sanayinde faaliyet gösteren isletmelerin %99,63'ünü olusturmaktadır. Ülke istihdamı üzerinde büyük önemi olan KOB'ler ülke ekonomisinin rekabet gücüne önemli ölçüde katkı saglamaktadır. KOB'lerin müsteri tercihleri dogrultusunda üretim yapma yetenekleri günümüz rekabet ortamında faaliyet gösterme imkanlarını arttırmaktadır. KOB'lerin bu dinamik yapılarına ragmen; Ülkemizde yasanan yüksek enflasyon, ekonomik krizler ve yüksek finansman maliyetleri KOB'leri önemli ölçüde zayıflatmıstır. Bu sorunların çözümüne yönelik olarak; bazı kurumlar tarafından bazı destek ve krediler saglanmaktadır. Bunun yanısıra Hazine ile yurtdısı bazı kuruluslar arasında imzalanan kredi anlasmaları dogrultusunda KOB'lere fon kredileri kullandırılmaktadır. Ayrıca Bankacılık Sektöründe kar marjlarının azalması nedeniyle Bankalar KOB'lere yönelmek zorunda kalmıslardır. Bu dogrultuda KOB'lerin özelliklerine uygun kredi ürünleri ve sektörel ürün paketleri olusturmuslardır. KOB'lere, ortak olmak suretiyle sermaye piyasalarından özkaynak saglamak üzere Gelisen sletmeler Piyasası ve Girisim Sermayesi Yatırım Ortaklıgı A.S kurulmustur. Söz konusu kuruluslar faaliyete geçtiginde KOB'ler hem uzun vadeli kaynak ihtiyacını giderme yoluna gidecek hem de saglanan fonlar özkaynak niteliginde olacagından finansman maliyetine katlanmayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country. Small and Medium Enterprises (SMEs) are formed % 99,63 of production industry. SME has an important effect on employment and also has an addition power of competition. Nowadays, the production ability of SME towards customer preferences, increases working order competition situation. Although SMEs dynamic structure; high inflation in our country, economic crises had high financing costs, declines the quality of SME. Solution to these problems; getting credits and provides supports besides that through the credit agreement between Treasury of Turkey and some foreign associations, SME use credit funds. Also in banking sector, banks have to go towards SME because of increasing their profit margin. So banks constitute credit products and sectoral product packages which are possible property of SME. Created for SME ?Developing Companies Market? and ?Venture Capital Investment Corporation? gave capital opportunities to SME, by being a partner. In this study firstly, the meaning of SME in Turkey and the World is going to be searched financing problems and solutions to this problems, companies and applications which are assistanced SMEs financing will be discussed. Keywords : 1-) SME, 2-) Finance 3-) Credit