The Northern Iraq policy of Turkey
Türkiye'nin Kuzey Irak politikası
  1. Tez No: 261550
  2. Yazar: SELİN KARANA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Ekonomik ve sosyo-kültürel konuların yanında güvenlik endişelerinin Türk dış politika gündemini domine etmesi sebebiyle Kuzey Irak ilgi çekici bir dış politika meselesi olmuştur. Bununla beraber, Türkiye'nin Kuzey Irak'a olan ilgisi, güvenlik kaygılarıyla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra tarihsel ve sosyokültürel bağlar da bu ilginin önemli bir parçasını oluşturur. Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki mevcut ilişkileri anlayabilmek ve Türk dış politikasının Kuzey Irak politikalarını masaya yatırabilmek için, bu konunun tarihsel ve teorik altyapına yönelik çok boyutlu bir analiz yapılması gerekmektedir. Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki mevcut ilişkileri anlayabilmek ve Türk dış politikasının Kuzey Irak politikalarını masaya yatırabilmek için, bu konunun tarihsel ve teorik altyapına yönelik çok boyutlu bir analiz yapılması gerekmektedir. Türkiye'nin Kuzey Irak politikalarını detaylıca açıklamak amacıyla, bu çalışma; Anavatan Partisi, Refah Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları dönemlerini içerecek şekilde ortaya konan dönemsel bir araştırma ve bu konunun teorik altyapısı üzerine inşa edilmiştir. Bu çalışma ile, Kuzey Irak politikası incelenerek, bu hükümetlerle birlikte Türk dış politikasının Kuzey Irak politikalarının daha aktif hale geldiği, bölgeye yönelik politikaların, barışçıl, pragmatik ve İslami bir kimlik sebebiyle gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Northern Iraq has been an interesting foreign policy area for the analysis of Turkish foreign policy due to the fact that security concerns have dominated the foreign policy agenda besides economic and socio-cultural issues. However, Turkish interest in Northern Iraq is not limited to security domain; there are other aspects of Turkish interest in Northern Iraq such as historical ties and socio-cultural bonds. Moreover, in order to understand the current relationships between the Kurdish Regional Government and Turkey to analyze Turkish foreign policy towards Northern Iraq, a multi-dimensional analysis on the historical and theoretical ground should be asserted. To assess the Northern Iraq policy of Turkey comprehensively, this study represents the analysis of Turkish foreign policy towards Northern Iraq on the periodical and theoretical basis which consists of the Motherland Party, the Welfare Party and the Justice and Development Party periods. As a result of the periodical and theoretical assessment of Turkish foreign policy towards Northern Iraq, this study has revealed that Turkish foreign policy witnessed foreign policy activism towards Northern Iraq in these periods through the introduction and a peaceful, pragmatist and Islamic identity.