Kahraman olgusunun çizgi romandan sinemaya uyarlamadaki görünümü: Tarkan ve Conan örnekleri
The appearence of the hero in adaptations from comics to movies: Tarkan and Conan cases
- Tez No: 261623
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kahraman olgusunun mit ve masal gibi geleneksel sözlü anlatı türlerinin sahip olduğu yapısal kalıplar bağlamında irdelenmesi araştırmanın temel çıkış noktasıdır. Bu amaç doğrultusunda geleneksel sözlü anlatılar üzerine üç temel görüş incelenmiştir. Elde edilden bilgiler ışığında, sözlü anlatı türleriyle, modern anlatı türlerinden çizgi roman ve sinemanın bu kalıplar bağlamında benzerliklere sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda günümüz anlatı türlerinden çizgi roman ve sinema ile geleneksel anlatı türleri arasındaki tespit edilen benzerlikler ortaya koyulmuştur. Bu noktadan hareketle seçilen Tarkan Gümüş Eyer ve Barbar Conan filmleri geleneksel anlatı türlerinin sahip olduğu yapısal kalıplara göre çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fundemantal subject of this paper is to examine the structural context of the hero phenomenon in the traditional oral narratives such as myths and fairy tales. In order to follow this path, three main approaches on traditional oral narrative have been studied. In the light of the information derived, it is emerged that there is a likeness between traditional oral narrative types and contemporary narrative types as comics and films. Therefore, two films Tarkan the Silver Saddle and Conan the Barbarian have been analyzed in accordance with the structural contexts of the traditional narrative types.