Kurumsallaşma ve markalaşma, İstanbul ilindeki özel hastaneler üzerinde bir araştırma
Institutionalization and branding, a survey on the private hospitals located in İstanbul
  1. Tez No: 261629
  2. Yazar: ONUR YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kurum ve kuramsallaşma kavramları çeşitli biçimlerde tanımlanmış ve konuya ilişkin teoriler geliştirilmiştir. Kurumsal yönetim konularının Avrupa, ABD ve Japonya'da 19'uncu yüzyıldan bu yana yaygın bir şekilde kullanıldığına işaret eden bazı çalışmaların varlığına karşın, kurumsal yönetim terimi yaygın biçimde 1980'lerde kullanılmaya başlanmıştır. 1990'larda, kurumsal yönetim, bireysel ve kurumsal yatırımcılar, hissedarlar, yöneticiler ve finansal piyasalar ile finans ilgili herkesin gündeminin başına yerleşmiştir.Markalama birçok yöneticinin zihninde, bir marka kimliği yaratmak amacıyla yapılan bir dizi pazarlama ve satış faaliyetidir. İnsanlar marka sözcüğünü kullandıklarında, genellikle bir marka ismi ya da yaygın olarak tanınan bir marka tarafından sunulan ürün ya da hizmeti düşünürler. Marka, bazı ayırıcı nitelikler yoluyla karakterize edilmiş bir şeyin çeşitliliği olarak tanımlanabilir.Kurumsallaşma ve markalaşma konusu diğer tüm sektörlerde çok daha gelişmiş olmasına rağmen, 1990 sonrası sektörleştiğini söyleyebildiğimiz sağlık alanında ilerleme aşamasındadır. Tüm bu yeni başlangıcına rağmen, artan rekabet ve piyasa koşulları kurumsallaşma ve markalaşma çalışmalarına hız kazandırmıştır.Yapılan bu çalışmada 2008 yılında sağlık sektörün markalaşma ve kurumsallaşma durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada, İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel hastaneler bir örneklem ile yöneticilerine anket düzenlenmiştir. Yapılan anketle hastanelerin kurumsallaşma da ve markalaşmada hangi aşamada olduğu gözlenmiştir.Sonuç olarak İstanbul'da faaliyet gösteren hastanelerin kurumsallaşma ve markalaşma çalışmalarının sürdüğü gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma, özel sektörün bu konuda yaptığı çalışmaların süreceğini ve sektördeki gelişmenin devam edeceğini bizlere göstermiştir. Çıkan sonuçlar, sektörün geleceği ile markalaşma ve kurumsallaşma çalışmalarındaki beklentiler tezin sonuç kısmında ayrıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of institution and institutionalization have been defined in various ways and many theories about these concepts have been proposed. However, there have been studies indicate that the subjects of corporate governance have been used in Europe, the United States and Japan since 19th century widespreadly, the term of corporate governance has been used since 1980?s.In the minds of many managers, branding is a set of marketing and selling activity in order to create a brand personality. When people use the concept of brand, they generally think a brand name or a product or services provided by a well-known brand. Brand can be defined as the variety of a thing characterized via some distinctive specifications.However the subjects of institutionalization and branding are more developed in all other industries, these subjects are in the early stage of development in the area of health which institutionalized after 1990?s and with the increasing competition and market conditions institutionalization and branding studies have been accelerated.With this study, the situation of institutionalization and branding are tried to be stated. In the case of this study, a survey was conducted with the managers of the hospital located in Istanbul determined with sampling. With this survey, the level of institutionalization and branding of the hospitals are observed.Consequently, according to this study, it was observed that institutionalization and branding studies of hospitals located in Istanbul have been going on. This study shows that the studies of the private sector in the subjects of institutionalization and branding and the developments in the industry will continue. The results of the study and the future expectations about the institutionalization and branding studies will be stated in the part of results.