Fahrettin Razi'de varlık ve mahiyet
Being and essence in Fakhr al-din al-Razi
  1. Tez No: 261641
  2. Yazar: MEHMET FATİH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MAHİR ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde Fahrettin Râzî felsefesinin iki önemli kavramı olan varlık ve mahiyet elealınmıştır. Bu iki kavram, onun felsefî sisteminde anahtar konumda bulunmaktadırlar. Ziravarlık, Râzî tarafından bilinen en genel kategori olarak ortaya konmuştur. Bu nedenle devarlık, kavranılması ve anlaşılması en basit olan kavramdır. Öte yandan varlık, var olanlarıntasnif edilmesinde en önemli dayanak noktasıdır. Bu durum, Zorunlu Varlık'ın ispatı baştaolmak üzere birçok teolojik meselenin de varlık kavramından yola çıkılarak ele alınmasıanlamına gelmektedir. Dolayısıyla Râzî'nin metafizik sistemi büyük ölçüde varlıkkavramından yola çıkılarak inşa edilmiştir. Mahiyet kavramı ise, şeyin neliğine dair en temelbilgiyi vermesinden ötürü, ona ilişkin tüm diğer bahislere tekaddüm etmektedir. Bu yönleriylesöz konusu iki kavram, onun metafizik sisteminin anlaşılmasında büyük önem arzetmektedirler.Râzî, daha önce İslam düşüncesinde kullanılan bu iki kavramı kendisine has şekildeyeniden biçimlendirmiş ve felsefî sisteminin önemli bir parçası haline getirmiştir. Bu nedenle,söz konusu kavramların incelenmesi, onun felsefesinin anlaşılmasına ciddi katkılarsağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will deal with the concepts of being and essence which are two of themost important concepts of Fakhr al-Din al-Razi?s philosophy. For being is treated as themost general concept by al-Razi, this concept can be seen as key concept of his philosophicalsystem. According to al-Razi, being also is the simplest concept to be comprehended and tobe understood. On the other hand, it is the basis of the classification of existents. In otherwords, existents are classified according to their relation with the concept of being. Hence,many problems leaded by the theological ones are examined on the basis of the concept ofbeing in al-Razi?s philosophy. Essence, on the other hand, gives the most basic informationabout what the thing is. Due to this fact, it has a priority over any other investigation about thething. As they stand, those two concepts are vital to understand whole metaphysical system ofFakh al-Din al-Razi.These two concepts which are used before al-Razi, are re-shaped in an original wayand employed in his philosophical system as an important part of it. Thus, it was expected tomake some modest additions to understanding of his philosophy, via investigation of thesetwo concepts.