Fahrettin Razi'de varlık anlayışı Muhassal incelenişi
The Doctrine of being at Fahrettin Razi the studying of Muhassal
- Tez No: 94738
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Râzî, İslam düşüncesine pek çok eseriyle katkıda bulunmuş bir kelama, filozof ve müfessirdir. Düşünce hayatı boyunca sabit kalamamış, saydığımız vasıflarından her biri çeşitli zamanlarda ağır basmıştır. Eş'arilikle başlayan düşünce çizgisi felsefeye kaymış, daha sonra kelam ve felsefeyi uzlaştırmayı denemiştir. İşte, tezimizin asıl kaynağını oluşturan Muhassal'ı da bu döneminde kaleme almıştır. Düşünürümüz bu eserinde varlık felsefesini sistemli bir şekilde ele alır. Varolan ve yok olan kavramlarının kapsamlı bir çerçevesini çizdikten sonra varlık kavramına geçer ve ona yeni bir anlam yükler. Varlığın alanları ve türleri konusunda İbn Sina'yı izlerken varlığın temellendirilmesi konusunda ondan ayrılır. Çünkü Râzî, varlığın önceliğine vurgu yapar ve mahiyeti bunun üzerine tesis eder. Ayrıca, her mahiyetin varlığını kendine has kılmakla özgün bir teori geliştirir. Allah, kainat ve insan ilişkisinde her zaman Allah'a öncelik verir. Kainat, hem öz hem zaman bakımından Allah'tan sonradır ve içindeki gelişen olaylardan insan fiillerine kadar her şeyi Allah yaratır. Râzî, yukarıdaki konuları ele alırken felsefe ve kelamı çok rahat kullanır. Çünkü o, bu iki bilimin birbirlerinden çok şeyler alıp verebileceğini kabul eder. Bundan dolayı Muhassal'da, felsefî teknikleri ve dinî doktrinleri yan yana kullanır. Muhassal'ın ortaya koyduğu en önemli ve en büyük yenilik de işte budur. 121
Özet (Çeviri)
SUMMARY Râzî is a teologian, a philosopher and a commenter who contributed to islamic thought with his great many works. Among his thought life, he would not be fixed, telling every one of his attributes had a strong influence to him in various times in his carrier. His thought line that had become with Eş'ariyye school, inclined to philosophy, then, he tried to reconcile teology and philosophy. That is the term which Râzî wrote out his work 'MuhassaP. Our thinker consider the philosophy of being systematically in that his work. After that he gave a comprehensive frame of conceptions 'being' (varlık) and 'absent' (yokluk), he considers the term 'being' and gives to it a new meaning. While he follows İbn Sina about fields and kinds of being, he separates from him about establishing of being. For Râzî emphasizes being priority and establishes the essence on it. Thus, he improves an original theory by every essence's being belonging to the essence. He always gaves a priority to God on relationship of God, universe and human. The universe is after the God from the point of view of both essence and time, and, God creates everything from developing facts to human acts in the universe. Râzî, uses the philosophy and Islamic theology without difficulty while he was considering above matters. For he accepts that this two sciences can turn over great many things each other. Consequently so, he uses philosophical method and reliqious doctrines side by side in Muhassal. What Muhassal brought to light most important and biggest newness is so. 122