Hisse senedi seçimi ve hisse senedi seçiminde etkili olan finansal oranların belirlenmesine yönelik İMKB şirketleri üzerinde bir uygulama
Stock selection and an application to determine financial ratios which are effective in stock selection using İstanbul Stock Exchange companies
  1. Tez No: 261664
  2. Yazar: METİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında orta vadede hisse senedi getirileri ile ilişkili olan finansal oranları tespit ederek, yüksek performans gösteren hisse senetlerinin seçimi için oluşturulabilecek yatırım stratejilerine katkı sağlamaktır. Finansal oranların belirlenmesinin yanında, gerçekleşmiş muhasebe karlılık değerleri ile nakit akımı değerlerinden hangi grubun orta vadede hisse senedi getirileri ile daha çok ilişkiye sahip olduğu araştırılmaktadır. Hisse senetleri, ortalama yıllık getirilerine göre sıralanarak yüksek ve düşük getirili olmak üzere iki gruba ayrılmakta ve bu iki gruba ait şirketlerin finansal oran ortalamalarının farklı olup olmadığı Mann-Whitney U testi ile test edilmektedir. Orta vadede hisse senedi getirileri üzerinde etkili olan finansal oranların ve etki derecelerinin belirlenmesinde ise lojistik regresyon analizi kullanılmaktadır. 1995-1999 ve 2003-2006 olmak üzere iki ayrı analiz döneminin kullanıldığı bu çalışma sonucunda, 1995-1999 döneminde orta vadede hisse senedi getirileri üzerinde etkili olan finansal oranlar, asit test ve faaliyetlerden sağlanan nakit akımı/öz sermaye olarak bulunurken, 2003-2006 döneminde brüt kar / satışlar ve net kar / satışlar olarak bulunmuştur. Ayrıca, 1995-1999 döneminde nakit akımı değerlerinin gerçekleşmiş muhasebe karlılık değerlerine göre orta vadede hisse senedi getirileri ile daha yüksek bir ilişkiye sahip olduğu bulunurken, 2003-2006 döneminde önceki dönemin aksine, gerçekleşmiş muhasebe karlılık değerlerinin nakit akımı değerlerine göre orta vadede hisse senedi getirileriyle daha yüksek ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the financial ratios related with the medium-term stock returns in Istanbul Stock Exchance, Turkey, and to supplement stock investment stratgies which can be developed to select high-performance stocks. Together with the determination of financial ratios, it has been also researching which group has more relation with the medium-term stock returns; Accrual-based profitability values or cash flow-based values. The stocks used in this study have been divided into two groups which are high-yielding and low-yielding based on their mean yearly return and whether mean yearly financial ratios of these two group firms are different have been tested by Mann-Whitney U statistic technique. Besides, Logistic Regression Analysis has been used to determine the financial ratios related with mean yearly stock returns in the medium-term and also to determine their effect degree. At the end of the analysis which is consisted of 1995-1999 and 2003-2006 terms, the findings indicate that the financial ratios related with medium-term stock returns in 1995-1999 term are acit test and cash flows from operation activities divided by equity and in 2003-2006 term are gross profit divided by sales and net profit divided by sales. Furthermore, in 1995-1999 term, cash flows-based values have higher relationship with the mean yearly stock returns in the medium-term than accrual-based profitability values, but in 2003-2006 term; accrual-based profitability values have higher relationship with the mean yearly stock returns in the medium-term than accrual-based profitability values.