Varlık fiyatlamada faktör modelleri ve üç faktörlü modelim İMKB'de testi
Factor models and testing the three factor model in the İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 261663
  2. Yazar: BAŞAK ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fama ve French (1993) tarafından geliştirilen üç faktörlü varlık fiyatlama modelinin 1996 - 2008 döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB'de) geçerliliği panel veri analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Analize 1996 - 2008 dönemi boyunca İMKB'de işlem gören ve söz konusu dönem süresince (13 yıl) her yılın Aralık ayı sonunda özsermayesi negatif olmayan bütün hisse senetleri dâhil edilmiştir.Analiz sonuçları, Fama ve French tarafından geliştirilen üç faktörlü varlık fiyatlama modelinin hisse senedi getirilerini açıkladığını göstermektedir. Bununla birlikte, piyasa değeri / defter değeri oranı, piyasa değeri ve hisse senedinin sistematik risk primi ile hisse senedi getirisi arasında anlamlı ve aynı yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu da, söz konusu üç faktörün hisse senetlerinin getirisini etkilediğini ortaya koymaktadır. Hisse senedi getirisi üzerinde en fazla etkisi olan değişken ise piyasa değeridir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the validity of the Fama and French?s three factor asset pricing model in the Istanbul Stock Exchange (ISE) in the 1996 ? 2008 period. The panel data methodology has been applied to the data. Stocks which were traded in ISE during the time period 1996 - 2008 and stocks whose book equities are not negative at the end of December each year are included in the analysis.Analysis results suggests that Fama-French?s three factor model is valid. We found that the relationship between stock returns and market value-to-book value ratio, market value and stock?s systematic risk premium is significant and positive. This means all the three factors effect the stock returns. In addition to this, market value has the most explanatory power on stock return.