Bir zincire bağlı sağlık kuruluşlarının etkinliklerinin veri zarflama analizi ile karşılaştırılması
Comparison of the efficiencies of the branches in a great hospital group using data envelopment analysis
  1. Tez No: 261678
  2. Yazar: ORKUN ARK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Veri Zarflama Analizi yöntemiyle bir sağlık kuruluşunun şubeleri arasındaki etkinlik farkı ölçülmüştür.Sağlık kuruluşunun yönetimin talebi gereği, sağlık kuruluşunun ismi belirtilmemiştir.Sağlık kuruluşundan gelen Haziran 2008 e ait veriler değerlendirilmiştir.Girdi ve çıktı yönlü analizler bir arada uygulanmış ve sırasıyla teknik, toplam ve ölçek etkinlikleri ortaya konmuştur.Sonuç olarak bir hastanelerin ve kliniklerin içinden etkinsizliğe sahip olanlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, differences in efficiency between the branches of a great hospital group are measured via data envelopment analysis.The name of the group is not mentioned because of the ask of its director.Data applied belong to June 2008.Both input and output oriented analysis are applied to obtain total,technical and scale efficiency scores.Finally , the inefficient ones of the hospitals and small hospitals are found out.