Gaziosmanpaşa Belediyesi ölçeğinde kentsel dönüşüm politikaları ve uygulamaları
Urban regeneration politics and practices on Gaziosmanpasa Municipality
  1. Tez No: 261687
  2. Yazar: ERTUĞRUL SELÇUK GÜLDÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KURTULUŞ AYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kentler, kurulduklarından bu güne çeşitli nedenlerle dönüşmekte değişmektedirler. 1980'li yıllardan itibaren sanayileşme, değişen ekonomi politikaları, aşırı nüfus artışı ve küreselleşme gibi pek çok neden bu dönüşümü hızlandırmaktadır. Türkiye'de de bu değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Ama bugüne kadar planlı bir kentsel gelişim politikası izlenmemiştir. Bu plansız gelişme kentlerde devam etmekte ayrıca sağlıksız alanlar ve çöküntü alanlarının oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzde yerel yönetimler Kentsel Dönüşüm konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışması genel olarak Kentsel Dönüşümde yasal çerçeveyi, Kentsel Dönüşüm örneklerinin Türkiye ve Dünya'daki uygulamalarını ve yerel yönetimlerin Kentsel Dönüşümdeki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Gaziosmanpaşa'da Kentsel Dönüşüm olgusunu incelemek ve bu konuda yerel yönetimin tutumunu ortaya koymak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities, has been transformed since their settled by the many reasons like industrialization, changed economy politics, extremely population increase and globalization since 1980?s. This transformation and changed process has been lived in Turkey too. But a well planning urban transformation policy has not been followed in Turkey until today. This development without planning has also continued in cities and has caused shanty and unhealthy areas. Local governments play an important role on urban transformation today. This Project principally covers the approach in urban transformation in legal structure, sample of urban transformation practices in Turkey and World and the role of local governments in urban regeneration. And also it covers the aim that to examine urban transformation and the role of the local government in Gaziosmanpasa.