The use of pragmatic strategies by nonnative english-speaking teachers of English as a foreign language in Turkey and native English-speaking teachers of English as a second language in the USA
Türkiye?de yabacı dil olarak İngilizce öğreten Türk İngilizce öğretmenleriyle Amerika?da ikinci dil olarak İngilizce öğreten Amerikalı İngilizce öğretmenlerinin edimsel strateji kullanımları
- Tez No: 261686
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu doktora çalışmasında İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerin edimsel yetileri araştırılmıştır. Bu amaçla, özür söz edimini ortaya çıkarması hedeflenen sekiz durum içeren bir söylem tamamlama testi 100 Amerikalı ve 100 Türk İngilizce öğretmenine uygulanmıştır. İki gruptan elde edilen özür söz edimleri dikkatle analiz edilip özür söz edim gerçekleştirme stratejilerine ayrılarak kategorize edilmiştir. Daha sonra elde edilen bu veriler Statistical Package for the Social Sciences adlı istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerden strateji kullanımı ve belirtkelerin strateji kategorilerine dağılımları Pearson Ki-kare testiyle analiz edilmiştir. Özürlerin uzunluğu ve kullanılan ortalama strateji sayıları da bağımsız örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, iki katılımcı grubun tüm karşılaştırma kategorisinde farklılık gösterdiklerini ortaya koymuştur. Sonuçlar yorumlandığında, dört alanda temel farklılık olduğu gözlenmiştir: 1) yaygın stratejilerin oluşturduğu özür kalıbı, 2) belirtkelerin strateji kategorilerine dağılımı, 3) strateji kullanımı ve 4) söz edim setinin yapısal özellikleri. Sonuçlar, dil öğretim ve öğretmen yetiştirme programları ve materyallerini geliştirmek açısından uygulama boyutu taşımaktadır. Özellikle, bu uygulama boyutu yabancı dil öğretmenlerine daha iyi bir dil modeli olabilmeleri ve de öğrencileri gerekli anadil kullanımına maruz bırakabilmeleri konularında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the pragmatic competence of Turkish teachers of English as a foreign language. For this purpose, a discourse completion questionnaire with eight situations targeted to elicit apology speech acts is given to 100 American teachers of ESL and 100 Turkish teachers of EFL. The apologies provided by the two groups are thoroughly analyzed and categorized into apology speech act realization strategies. Next, the data is analyzed statistically using Statistical Package for the Social Sciences 16.0. The data is analyzed in terms of strategy use and distribution of tokens across strategies with Pearson?s chi-square test. The length of the apologies and the average number of strategies and sub-strategies per apology speech act are analyzed using independent samples t-test. The results of the statistical analyses reveal that the two participant groups differ in all categories of comparison, though to different degrees. When the results of the tests are interpreted, it is observed that there are essential differences in four areas: 1) the patterns of common strategy use, 2) distribution of tokens across strategies, 3) the use of individual strategies and 4) structural characteristics of apology speech act sets. The results have implications for improving language teaching, teacher training programs and materials. In particular, these implications can help language teachers be a better model of native-like language use and also provide students with necessary exposure to native language use.