Design of lateral inventory share policies in an omni-channelsupply chain network
Bütüncül kanal tedarik zinciri ağında yanal envanter paylaşım politikaları
- Tez No: 663652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YETKİN EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde internet ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile müşteri ihtiyaç ve beklentileri, yüksek çeşitlilik ile azalan hacimli sipariş profiline doğru değişmiştir. Dolayısıyla bu değişiklik ve gelişmeler, şirketlerin pazarlama şeklini de etkilemiştir. Firmalar arası rekabet büyük ölçüde arttığında ve müşteri beklentileri değiştiğinde e-ticaret kavramı önem kazanmıştır. Şirketler bu amaçla farklı dağıtım kanalları kombinasyonlarını kullanma eğilimindedir. Bütüncül kanal pazarlama ile müşteriler alışveriş kanalları arasında kolaylıkla geçiş yapabilir ve tüm kanallardan interaktif olarak faydalanabilir. Son sipariş profiliyle birlikte, stok belirsizliği ve maliyet artışının üstesinden gelmek için envanter yönetimi kritik bir konu haline gelmiştir. Bütüncül kanal konseptinde kanalların yüksek entegrasyonu ile envanter yönetimi, müşteri memnuniyeti için kritik bir konu haline geliyor. Bu çalışmada, aynı kademeli şirketler arasındaki yanal envanter paylaşım politikaları, çok kanallı bir ağda stokların yetersizliğini ve talep belirsizliğini azaltmak için incelenmiştir. Bütüncül kanallı ağlarda farklı bağlılık senaryoları altında farklı yanal envanter paylaşım poliçelerini karşılaştırmak için simülasyon modelleri geliştirilmiştir. Toplam ağ maliyetleri, (s, S) envanter kontrol politikaları dikkate alınarak optimize edilir. Sonuçlar, sistemdeki herhangi bir önceden tanımlanmış envanter paylaşım politikasının dikkate alınmasının, envanter dışı paylaşım politikasını dikkate almaktan daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the spread use of internet and communication technologies, customer needs and expectations have changed towards decreased volume order profile with high variety. Hence, these changes and developments have also affected the way of marketing for companies. When competition between companies increase drastically and customer expectations are changing, the concept of e-commerce has gained importance. Companies tend to utilize different combination of distribution channels for that purpose. With the omni-channel marketing, customers can easily switch between shopping channels and interactively benefit from all channels. With the recent order profile, inventory management has become a critical issue in order to overcome inventory uncertainty and cost increase. By the high integration of channels in omni-channel concept, inventory management becomes critical issue for customer satisfaction. In this study, lateral inventory share policies among same echelon companies are studied to reduce unavailability of stocks and demand uncertainty in an omni-channel network. Simulation models are developed in order to compare different lateral inventory share polcies under different connectedness scenarios in omni-channel networks. Total network costs are optimized by considering s, S inventory control policies. The results show that, considering any pre-defined inventory share policy in the system provides better results than considering non-inventory share policy.