Veri tabanlarından bilgi keşfi: Veri madenciliği ve bir sağlık uygulaması
Knowledge discovery from databases: Data mining and a health application
  1. Tez No: 261705
  2. Yazar: M. FEVZİ ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEYHAN SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilginin organizasyonlar açısından artan önemine paralel olarak bilgi yönetim sistemlerinin hızla geliştiği günümüzde, sektör farkı gözetmeksizin gerçekleştirilen faaliyetler sonucu depolanan veri miktarı hızla artmaktadır. Depolanan bu veriler içerisinden ?karar destek amaçlı, ilginç ve potansiyel gizli bilgilerin keşfedilmesi? şeklinde tanımlanan Veri Madenciliği, sağlık sektöründe klinik karar destek sistemlerinden özel sağlık ve sigorta hizmetlerine kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında Veri Madenciliğinin sağlık alanında kullanımına ilişkin yapılmış ulusal ve uluslararası çalışmalar hakkında ayrıntılı bir literatür araştırması yapılmış, çeşitli hastalıklara sahip kişilere ilişkin veriler Veri Madenciliği tekniklerinden biri olan lojistik regresyon ile analiz edilerek tedavi planlama ve koruyucu tedaviler açısından önemli olan hastalık olasılık tahmini yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays; The managing information systems improve rapidly in parallel with rising importance of information for the organizations and quantity of stored data which is formed by the activities without distinction of sector increases quickly. Data mining which is called as“Exploring the decision support aimed, interesting and potential top secret information”from the stored data is used in a wide field from the clinical decision support systems in Health Sector to private health and insurance services.In this dissertation; a detailed literature research about national and international studies which are related to usage of data mining in Health Field are performed and it is aimed to make illness probability forecast by using dataset of cardiac and respiratory system patients which is important for the purposes of treatment planning and protective treatments by analyzing the logistic regression which is one of the techniques of data mining.