Örgütsel adalet algısının iş performansına etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü: Mersin ili lojistik sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
Intermediation role of organizational identification in the effect of organizational justice perception on work performance: A research on logistics sector employees in Mersin province
- Tez No: 764762
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz dünyasında artan nüfusla birlikte yaşanan talep artışı ve işletmelerin bu talebe cevap verme istekleri lojistik işletmelerinin önemini daha belirgin hale getirmiştir. Özellikle üretim modellerinde (Just In Time-JIT) yaşanan değişimler de bu belirginliği biraz daha artırmıştır. Lojistik işletmeler oluşturdukları tedarik zincirleriyle sürekli gelişen ve değişen teknoloji sayesinde müşterilerinin ihtiyaçlarını en hızlı, en güvenilir ve en ekonomik şekilde karşılamaya çalışmaktadır. Karmaşık lojistik operasyonların planlanması ve hayata geçirilmesi süreçlerinde insan faktörü çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple lojistik işletmeleri çalışanlarının motivasyon ve verimliliklerini artıracak ve teşvik edecek etkin insan kaynakları yönetimi politikalarını hayata geçirmek zorundadır. Çalışanlar işletmelerinden adil muamele görmek ister ve buna performans artışıyla yanıt verirler. Adil muamele algısı, çalışanların örgütleriyle özdeşleşmelerini sağlayarak extra performans çabası sonucunu doğurmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Mersin ili lojistik işletmelerinde çalışan bireylerin, örgütsel adalet algılarının iş performansına etkisinde, örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini Mersin'de faaliyet gösteren lojistik işletmelerinde çalışan 433 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanma yöntemi online anketlerle sağlanmış ve SPSS Regresyon analiz modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda lojistik çalışanlarının, bağlı bulundukları kurumlarından gördükleri örgütsel adalet muamelesinin, iş performanslarını ve özrgütsel özdeşleşmelerini anlamlı ve pozitif olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, örgütsel adalet algılarının iş performansına etkisinde, örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü üstlendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the increase in demand with the increasing population and the desire of enterprises to respond to this demand have made the importance of logistics enterprises more evident. Especially the changes in production models (Just In Time-JIT) have increased this clarity a little more. Logistics businesses try to meet the needs of their customers in the fastest, most reliable and most economical way, thanks to the constantly developing and changing technology with the supply chains they have created. The human factor has a very important place in the planning and implementation of complex logistics operations. For this reason, logistics enterprises have to implement effective human resources management policies that will increase and encourage the motivation and productivity of their employees. Employees want fair treatment from their businesses, and they respond with performance gains. The perception of fair treatment results in an extra performance effort by enabling employees to identify with their organizations. The aim of this research is to examine the mediating role of organizational identification in the effect of organizational justice perceptions on job performance of individuals working in logistics enterprises in Mersin. The sample of the research consists of 433 people working in logistics enterprises operating in Mersin. Data collection method in the research was provided by online questionnaires and SPSS Regression analysis model was used. As a result of the research, it has been determined that the organizational justice treatment that logistics employees receive from their institutions significantly and positively affects their job performance and self-identification. In addition, it was concluded that organizational identification plays a mediating role in the effect of organizational justice perceptions on job performance.