Örgütsel özdeşleşmenin sanal kaytarmaya etkisinde dijital tutumun aracılık etkisi: KOBİ çalışanları örneği
The mediation effect of digital attitude in the effect of organizational identification and cyberloafing: SME employees example
- Tez No: 796041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE DARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde örgütler, gün geçtikçe rakipleri ile karmaşık bir rekabet içerisinde bulunmaktadır. Bu koşullar altında örgütler devamlılığını sürdürebilmeleri ve rakiplerinden farklı olabilmek adına yaptıkları işi sürekli geliştirmenin yollarını aramaktadır. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte örgüt içerisinde internet ve bilgisayar kullanımı yaygınlaşmıştır. Bunun sonucunda ise işgörenlerin mesai saatleri içerisinde bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına sanal kaytarma eğilimleri gösterdiği görülmektedir. Özel sektörde yaşanmakta olan dijital teknoloji dönüşümü paralelinde küçük ve orta büyüklükte işletmeler ve işgörenler açısından pek çok kolaylıklar ortaya çıkmıştır. Bu durumlar göz önüne alındığında KOBİ'lerin dijitalleşmenin getirmiş olduğu tüm değişimlerin ve yenilikleri yakından takip etmesi, değerlendirmesi ve aynı zamanda uygulaması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel özdeşleşmenin sanal kaytarmaya etkisinde dijital tutumun aracılık etkisinin 597 kobi çalışanları üzerinde yapısal eşitlik modeli yardımıyla belirlenmesidir. Yapılan analizler neticesinde elde edilen araştırmanın sonuçları, örgütsel özdeşleşmenin dijital tutum ve sanal kaytarma, dijital tutumunda sanal kaytarma üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca örgütsel özdeşleşmenin sanal kaytarma üzerinde etkisinde dijital tutumun aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelime: Örgütsel Özdeşleşme, Sanal Kaytarma, Dijital Tutum, KOBİ
Özet (Çeviri)
Today,organizations are in a complex competition with their competitors with each passing day. Under these circumstances, organizations have constantly been looking for ways to improve their jobs in order to maintain their continuity and be different from their competitors. The research reveals the relationship between the concepts of organization identification, cyberloafing and digital attitude. The objective of this study is to examine the cyberslacking behaviors within the organization by identifying the employees with their oganizations and to analyze how it benefits or damages their organizations. At the same time, employees' attitudes towards digital were also examined and included in this study. In the application part of the research, studies were carried out in the domestic and foreign literature on the relationship between the concepts of organization identification, cyberloafing and digital attitude are involved, respectively. In the study, questionnaire method was used as data collection technique. In order to examine the relationship between the concepts above-mentioned, 597 employees in SME's participated in this study within Bursa province. In accordance with this purpose, a model was proposed to determine the intermediary role of the digital attitude of employees working at SME's between organization identification and cyberloafing, and this model was tested with the structural equation modeling. As a result of these analyzes, it was revealed that there is a meaningful and positive relationship between organization identification, cyberloafing and digital attitude. Keywords : Organization Identification , Cyberloafing , Dijital Attitude , SME.