Birleşme ve satın alma işlemlerine konu olan firmaların finansal performanslarının belirlenmesi ve Türkiye üzerine bir uygulama
Determining the financial performance of firms involved in mergers and acquisitions and an application in Turkey
  1. Tez No: 261708
  2. Yazar: HATİCE ZEYNEP BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. TÜLİN ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerine konu olan firmaların uzun vadeli finansal performansını araştırmaktadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'de gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerinin, bu işlemleri gerçekleştiren firmaların finansal performansları üzerindeki uzun vadeli etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören ve 1996 ? 2001 yılları arasında toplam 6 adet birleşme ve satın alma işlemine konu olan 14 firma incelenmiştir. Finansal performansın belirlenmesi amacıyla likidite, faaliyet performansı ve sermaye yapısı oranları kullanılmıştır. Belirlenen finansal oranların birleşme ve satın alma işlemleri sonrasındaki beş yılda işlem öncesindeki beş yıla kıyasla anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma sonucunda aktif karlılığı, aktif devir hızı ve finansal borç / özsermaye oranlarında anlamlı bir düşüş görülürken, diğer oranlarda istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gerçekleşmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the long-term financial performance of companies which are involved in mergers and acquisitions (M&As) in Turkey. The aim of the study is to investigate the long-term impact of mergers and acquisitions on the involved companies? financial performances. 14 companies, listed at Istanbul Stock Exchange, involved in 6 mergers and acquisitions through 1996 - 2001 are examined within the context of the research. Liquidity, operating performance and capital structure ratios are employed to measure the financial performance. Selected financial ratios are studied to test whether there is a significant difference between pre and post M&A performance for five years before and after M&As. The results indicate that; firms? return on assets, asset turnover and financial debt to equity ratios showed a significant decrease, while other ratios did not show a statistically significant change after M&As. .