Anonim şirket birleşme ve satınalmalarının vergilendirilmesinin Avrupa Birliği ortak düzenlemeleri ve Polonya ile karşılaştırmalı analizi
Taxation of joint stock company mergers and acquisitions: A comparative analysis with European Union common regulations and Poland
  1. Tez No: 881298
  2. Yazar: METE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Anonim şirketler günümüzün kompleks finansal ve ekonomik hayatının en önemli aktörlerinden birisidir. Şirketler, yer yer değişen ve gelişen koşullara ayak uydurabilmek, yer yer de belirledikleri mali ve stratejik hedeflere daha kolay ulaşabilmek amacıyla diğer şirketlerle birleşme ve satınalma işlemleri yaparlar. Kuşkusuz vergi de, bu işlemlerde irdelenmesi ve dikkatli şekilde analiz edilmesi gereken bir unsurdur. Şirket birleşme ve satınalmaları ile ilgili vergi düzenleme ve uygulamaları farklı kanun ve ikincil düzenlemelere konu edilmiştir. Bu çalışma, şirket birleşme ve satınalmalarının, vergi hukuku ile desteklenmeye değer finansal sonuçlar ortaya çıkarıp çıkarmadığını araştırmıştır. Bu çerçevede öncelikle Türkiye uygulamaları incelenmiş, ardından da Türkiye'nin stratejik olarak tam üyelik hedefi olan Avrupa Birliği mevzuatı ve Birlik üyelerinden, doğrudan yabancı yatırım çekme konusunda Türkiye'ye rakip olması nedeniyle Polonya'daki düzenleme ve uygulamalar karşılaştırmalı analiz edilmiştir. Karşılaştırma, sadece mevzuattaki hükümlerin ortaya konulması ile sınırlandırılmamış, Türkiye ve Polonya'da payları borsada işlem gören ve 2018 yılında birleşme ve satınalma işlemi gerçekleştiren şirketlerin seçilen finansal tablo kalemleri ile pay değerlerindeki gelişmeler de derinlemesine incelenerek birleşme ve satınalmaların vergi uygulamaları ile desteklenmeye değer finansal sonuçlar ortaya çıkardığı sonucuna varılmış ve bunu teşvik edeceği değerlendirilen öneriler politika yapıcıların dikkatine sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Birleşme, Devir, Şirket Hissesi Alımı, Varlık Alımı
Özet (Çeviri)
Joint Stock Companies are one of the most important actors in today's complex financial and economic life. Companies engage in mergers and acquisitions with other companies in order to align themselves to changing and developing conditions and sometimes to achieve the financial and strategic goals they have determined. Undoubtedly, tax is an element that must be examined and analyzed carefully in these transactions. Tax regulations and practices regarding company mergers and acquisitions are subject to different laws and secondary regulations. This study analyzed whether Mergers and Acquisitions reveal financial results worthy of being supported by tax law. In this context, firstly Turkey's practices were examined, and then the European Union legislation, which is Turkey's strategic goal of full membership, and the regulations and practices of the Union members of Poland being a rival with Turkey in attracting foreign direct investment, were comparatively analyzed. The comparison is not limited to only revealing the provisions of the legislation, but also examines in depth the developments in the share values and selected financial statement items of the companies whose shares are traded on the Stock Exchange in Turkey and Poland carried out mergers and acquisitions in 2018. It was concluded that it revealed positive results and suggestions were brought to the attention of policy makers. Key Words : Merger, Acquisition, Share Deal, Asset Deal