İşyerinde psikolojik yıldırmanın yaşamın anlamı üzerine etkisi
The effect of psychological mobbing on the meaning of life in the workplace
  1. Tez No: 646684
  2. Yazar: PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya üzerinde yaşayan hemen hemen her birey, uzun yıllar iş yaşamının içerisinde yer almaktadır. Mesleki yaşantısı ne olursa olsun insanların iş yaşamında, sosyal ilişki içerisinde olduğu, günün büyük bir bölümünü iş yerinde geçirdiği, çoğu iş yerinde hiyerarşik bir yapının bulunduğu bir düzen mevcuttur. Önceki zamanlarda çalışan bireylerden daha çok iş yaşamının zorluklarından, iş stresinden, yapılan işin devamlılığından, kişilerin motivasyonundan bahsedilirken, yakın tarihten itibaren psikolojik yıldırma kavramı da sıkça duyulmaya başlanmıştır. İş yaşamında psikolojik yıldırmaya maruz kalan bireyler psikolojik anlamda çökkünlük, işe gitmek istememe, kendini iş yerinde mutsuz hissetme, iş yerinde çeşitli olumsuz durumlarla karşı karşıya kalma sonucunda işten ayrılma günümüzde çok sık karşılaşılan bir durum olmaya başlamıştır. İş yerinde yaşanılan psikolojik yıldırma sonucunda kişilerin iş yaşamı dışındaki sosyal yaşantısı üzerinde etkisi bireylerin kişilik özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Her birey için yaşamın anlamı farklı olabileceği gibi psikolojik yıldırmanın da kişiler üzerindeki etkisi aynı olmayabilir. Bu çalışmada, işyerinde yaşanabilecek psikolojik yıldırmanın çalışanların yaşamın anlamı üzerinde etkisi, farklı sektörlerde çalışan 256 kişi üzerinde anket uygulaması yapılarak incelenmiştir. Psikolojik Yıldırma ve Yaşamın Anlamı ölçeklerinin sonuçları güvenilirlik değerlendirmesi yapıldıktan sonra, verilerin analizi yapılmış ve normallik testi, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler elde edilmiştir. Normal dağılımlı veriler için t testi ve ANOVA testi, normal dağılımı olmayan veriler için ise Mann-Whitney U Test ve Kruskal Wallis Analizi kullanılmıştır. Son olarak değişkenlerin karşılıklı incelenmesi için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Almost every individual living in the world has been involved in business life for many years. Regardless of their professional life, there is a regular hierarchical structure in workplace, in people's business life, in which people are in social relations with others and spend most of their daily time there. While the difficulties of business life, stress, continuity of the work and motivation of the individuals were mentioned mostly in literature, recently, the concept of psychological mobbing has also been heard frequently. Accordingly, the psychological depression, not wanting to go to work, feeling unhappy at work and leaving the job due to encountering various negative situations at the workplace has become very common today for individuals exposed to psychological mobbing in their business life. The effect of psychological mobbing in workplace on the social life of individuals, outside the work life, may differ with respect to their personality characteristics. As the meaning of life may be different for people, the effect of psychological mobbing on them may be different as well. In this study, the effect of the psychological terrorin the workplace on the meaning of life was investigated through 256 workersfrom different sectors using questionnaire. After evaluating the reliability of the survey results and normality of available datasets, they were analysed through descriptive statistics such as percentage, average and standard deviation. T test and ANOVA test were used for normally distributed data, and Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis Analysis were used for data without normal distribution. Finally, correlation analysis was performed to examine variables mutually.