İşletmelerde iç kontrol sistemi: Küçük ve orta büyüklükteki inşaat işletmelerinde pilot bir araştırma
Internal control system in enterprises: Pilot a research in small and medium-sized construction enterprises
- Tez No: 261723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI KEPÇE YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Son yıllarda dünyada meydana gelen muhasebe skandalları sonucunda işletmelerde iç kontrol sistemlerinin ve iç denetim fonksiyonlarının yetersiz olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda devletler ve uluslararası mesleki kuruluşlar iç kontrol, iç denetim kavramlarını daha detaylı ele alarak çeşitli iç kontrol sistemleri ve değerlendirme modelleri geliştirmeye başlamışlardır.Gelişmekte olan dünyada işletmelerin ayrılmaz bir parçası haline gelen iç kontrol sistemleri, işletmelerin varlıklarını korumak, her türlü kayıpları önlemek, muhasebe verilerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini sağlamak, işletme faaliyetlerinin yönetim politikalarına bağlı bir şekilde etkinliğini sağlamak için oluşturulan yapılardır. Ülke ekonomilerinin temel taşlarını oluşturan KOBİ'lerin, iç kontrol sistemlerinin, iç denetim ve kontrol kavramlarının önemi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, dünyada hızla gelişen KOBİ'ler, sürekli geliştirilen iç kontrol sistemi modelleri ile etkin iç kontrol sisteminin işletmelerde nasıl oluşturulacağı ve uygulanacağı konusunda açıklamalarda bulunulmuştur.Bu tezin amacı işletmelerdeki iç kontrol sistemlerinin durum tespitinin yapılması ve etkinliğinin sağlanması, bunun ne şekilde oluşturularak uygulanması gerektiğinin açıklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
A number of accounting scandals taking place all around the world in recent years has revealed the fact that internal control systems and internal audit functions of enterprises are quite insufficient. Therefore, states and international professional organizations have started to deal with the internal control and internal audit concepts in a more detailed way and to develop internal control systems and evaluation models.Internal control systems, which have become an indispensable part of enterprises in this developing world, are systems and mechanisms that have been created with the intend of protecting the existence of enterprises, of preventing all sorts of losses, of enabling the accuracy and reliability of the accounting data and of accomplishing the efficiency of operational activities in conjunction with management policies. The importance of SMEs, which constitute the basic components of the national economies, of their internal control systems and of the internal audit and control concepts has been increasing each day. This study aims to provide discussions and explanations about SMEs, which develop in a fast way all around the world, about how to formulate continuously-developed internal control system models and effective internal control systems in enterprises and how to apply them.The main intent of this thesis is to explain how the assessment of the internal control systems in enterprises should be made and how to create and implement that.