Basılı reklamlardan geleneksel ilan ve advertorial (tanıtıcı reklam) uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison between traditional print advertisement and advertorial
- Tez No: 261741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ürünlerin birbirine benzeyerek farklılıkların ortadan kalkmaya başladığı, tüketicilerin karşılaştığı reklam ve mesajların sayısal olarak ciddi bir artış gösterdiği günümüzde, reklam çalışmaları tüketicilerin dikkatini çekmek ve onlara doğru mesajı iletebilmek adına alternatif mecralarda, farklı uygulama şekilleri ile yayımlanmaya başlamıştır. Bu uygulama şekillerinden biri de, basılı reklam çalışmalarında kullanılan, advertorial (tanıtıcı reklam) uygulamasıdır.Bu araştırmada basılı reklam çalışmalarından advertorial ve geleneksel ilan uygulamaları, reklam ve reklamı yapılan ürün açısından karşılaştırılmaktadır. Araştırma, dergi aboneleri üzerinde gerçekleştirilmiş ve katılımcıların iki uygulamaya ilişkin algıları ile satın alma kararları karşılaştırılmıştır. Araştırma ile geleneksel ilanın görsel olarak daha etkileyici, çekici ve eğlendirici olmasına karşın, advetorial uygulamasının daha bilgi verici, açıklayıcı ve satın alma açısından da ikna edici olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays; that products getting similar to each other and the differences disappeared, advertising messages which consumers face with seriously increase, advertising works started to publish on different courses and types for attracting consumers and communicate them through right messages. One of these advertisement type is advertorial.This study, aims to compare traditional display advertisement and advertorial in the way of advertising and product being advertised. Research, carried out on magazine subscribers. Participant perceptions for two types of ad, were compared including purchasing decision. Although advetorial more informative, descriptive and persuasive; traditional ads are more visually impressive, attractive and entertaining results have been obtained.