Konut finansmanı sistemi çerçevesinde ipotek teminatlı menkul kıymetler
Mortgage covered bonds within the framework of housinf finance system
  1. Tez No: 261757
  2. Yazar: AYÇA AKKAYAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BURCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
İpotek teminatlı menkul kıymetler, 5582 sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun çerçevesinde belirlenmiş kredi kuruluşları ve ipotek finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen borçlanma senetleridir. Bu borçlanma senetleri ihraççının genel yükümlülüğü niteliğinde olup, ihraççının bilançosunda yer alan varlıklar karşılık gösterilerek ihraç edilmektedir. Sermaye Piyasası Kanunu md. 13/A hükmü uyarınca teminat havuzunu oluşturacak olan varlıklar, konut finansmanı alacakları, ?konut? olarak kullanıma tahsis edilmiş olanlar dışındaki taşınmazlar üzerinde ipotek tesisi suretiyle teminat altına alınmış alacaklar, türev sözleşmelerden kaynaklanan haklar ve ikame varlıklardır. İpotek teminatlı menkul kıymetler itfa edilinceye kadar, teminat havuzundaki varlıklar teminat amacı dışında tasarruf işlemlerine konu edilemez, rehnedilemez, haczedilemez ve iflas masasına dahil edilemez. İhraççının, ipotek teminatlı menkul kıymetlerden kaynaklanan yükümlülüklerini vadesinde yerine getiremediği ya da yerine getirememe riskinin varolduğu hallerde; Sermaye Piyasası Kanunu'nun ilgili düzenlemeleri uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu, ihraççının ihraç iznini iptal ederek teminat havuzunun yönetimi için idareci atamaya ya da sair tedbirler almaya yetkilidir.
Özet (Çeviri)
Mortgage covered bonds are bonds issued by credit institutions and mortgage finance corporations as regulated in the Law Number 5582 Amending The Laws Related To Housing Finance System. These bonds are general obligations of the issuer and covered by assets that remain on the balance sheet of the issuer. According to the Article 13/A of Capital Markets Law, the elligible assets to constitute the covered pool are housing finance receivables, receivables secured by mortgages on real estate other than residential estate, rights arising from derivative contracts and substitute assets. The assets in the cover pool can not be used for any other purposes other than securing the mortgage covered bonds, can not be pledged, can not be distrained and can not be included in the bankruptcy process, until the mortgage covered bonds are redeemed. In case that an issuer fails to meet its obligations or there is such a risk, the Capital Markets Board is authorized either to cancel the licence of the issuer and appoint a manager to manage the cover pool or to take other preventive measures, according to the related regulations of the Capital Markets Law.