Transfer fiyatlandırması, OECD, AB, ABD düzenlemeleri ve Türkiye'de transfer fiyatlandırması rejimi
Transfer pricing, OECD, EU, USA regulations and transfer pricing regime in Turkey
  1. Tez No: 261761
  2. Yazar: AHMET KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Malî hukuk dalında yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmamızın ilk kısmında transfer fiyatlandırması bir kavram olarak özellikle vergisel boyutu ve çok uluslu şirketler ile ilgisi gibi çeşitli boyutları bağlamında incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde transfer fiyatlandırması konusunda uzun süredir çalışmalar yürüten OECD, AB ve ABD'nin transfer fiyatlandırması düzenlemeleri incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye'de yürürlükte olan transfer fiyatlandırması rejiminin incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda transfer fiyatlandırması terimini 1 Ocak 2007'den itibaren mevzuatımıza ilk kez sokan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'ndaki düzenlemeler, ilga ettiği 5422 sayılı Kanun ile karşılaştırmalı olarak açıklanmış, bu çerçevede uygulamada ortaya çıkan özellikli durumlara da değinilmiştir. Sonuç kısmında ise yeni uygulamalar, ilgili doktrin ve uygulamacılardan gelen eleştiri ve öneriler ile birlikte değerlendirilerek, mevzuatın uluslar arası uygulamalara yaklaştırıldığı ancak halen yargı kararları ya da yasal düzenlemeler ile tamamlanmasına ihtiyaç duyulan ve açıkta kalan noktalar olduğu tespitine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as an LL.M. thesis and reviews, the concept of transfer pricing from a fiscal law perspective with special emphasis on taxation aspects and effects on multinational enterprises in the first section. The transfer pricing regulations of OECD, EU and USA are analyzed in the second section. The current transfer pricing legislation of Turkey is discussed in the third section. In this regard, the provisions of the Corporate Income Tax Law No: 5520 which introduced the term of transfer pricing to Turkish legislation on January 1, 2007, have been reviewed by way of comparison with the previous (Turkish) Corporate Income Tax Law No: 5422 it abolished. This section is supplemented by a review of the special issues which arose during the law?s enforcement. The last section contains a review of the criticism and suggestions raised by the doctrine and practitioners and concludes that the legislation has been allegorius to international regulations, yet there are still grey areas that need to be clarified either by court precedent or further legislative directives.