Uluslararası televizyon yayıncılığının tarihsel gelişim süreci: Fransa TV5 MONDE ile Türkiye TRT-INT ve TRT Türk karşılaştırmalı incelemesi
The historical development process of the international television broadcasting: The comperative analysing TV5 MONDE of France to TRT-INT and TRT Turk of Turkey
  1. Tez No: 261840
  2. Yazar: CENK DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmada uluslararası televizyon yayıncılığının tarihsel süreci irdelenmekte ve Fransa'dan uluslararası yayın yapan TV5 MONDE televizyonu ile Türkiye'den uluslararası yayın yapan TRT-INT, TRT-TÜRK televizyonlarının karşılaştırmalı incelemesi yapılmaktadır.Çalışmamızda uluslararası televizyonların yayın alanları, amaçları, yayın dilleri ve içeriklerinin oluşmasında insanoğlunun ilk küresel hareketlerinden bugüne uzanan tarihsel gelişimlerin etkisi olup olmadığı sorusunun yanıtı aranmakta; bu bağlamda Fransa ve Türkiye'nin uluslararası kamu hizmeti televizyon yayını uygulamaları karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.Araştırma yöntemi olarak literatür taraması ve yüz yüze görüşme tekniklerinin uygulandığı çalışmada varılan sonuç: Tarihsel gelişmelerin uluslararası televizyonların yayın alanları, amaçları, yayın dilleri ve içeriklerinde etkili olduğudur.
Özet (Çeviri)
In this study the historical development process of the international television publishing is explicated and the comperative analysis of public channels TV5 MONDE broadcasting internationally from France to TRT-INT and TRT-TURK broadcasting internationally from Turkey is made.On the other hand in this study the answer of the question if the historical developments from the first global movements of human beings until today effect occuring the broadcasting areas, targets, languages and contents of international television broadcasting; in this context the applications of international television broadcasting as public service of France and Turkey are analised comperatively.The finding of the study which has used researching literature and interviewing as a method of searching: The historical events have had effects on publishing languages, areas and contents of international television broadcasting.