Bir bağımsız idari otorite örneği olarak Kamu İhale Kurumu
The Public Procurement Agency, as an independent administrative authority
  1. Tez No: 261846
  2. Yazar: ORHAN TAVLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEBNEM SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Geleneksel yönetim anlayışlarının terk edilerek yeni kamu yönetimi anlayışlarının hâkim olduğu günümüzde, kamu yönetiminde yeni yapısal örgütlenmeler kendisini göstermiştir. İletişim ve ulaşım alanlarında yaşanılan dönüşümler bir yandan iç içe geçişleri beraberinde getirirken; diğer yandan, kamusal şeffaflığı düzenleyici ve denetleyici yeni kurumların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.Devletin etkinlik dışına çekildiği alanlarda düzenleyici ve denetleyici kurumlar/bağımsız idari otoriteler ortaya çıkmıştır. Bu kurumların genel özellikleri birbirlerine oldukça benzerlikler taşımakla birlikte; düzenleme ve denetleme işlevini yerine getiren bu kurumların uygulamada ülkeden ülkeye değişen konumları ve yapıları olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; bağımsız idari otoritelerle ilgili genel bilgiler verilirken; dünyadaki farklı bağımsız idari otorite uygulamaları da incelenmiştir.Devletin kamusal hizmet üretimi için piyasadan gerçekleştirdiği kamu alımları, kamu alım düzenlemelerini ve örgütlenmelerini gerekli kılmıştır. Sürekli değişen ve dinamikleşen koşullar, Türk Kamu alım düzenlemeleri ve kamu alım sisteminde de yeni düzenlemeleri ve yapılanmaları da beraberinde getirmiştir. Yine, uluslar arası bir uygunluk ve geçişlilik taşıyan bir kamu alım düzeni ve sistemi anlayışı ve Avrupa Birliği sürecinde ortaya çıkan uyum düzenleme ve yapılanmaları, Türk kamu alım sisteminde de birçok düzenleme ve yapılanmalara yol açmıştır. Aynı şekilde bu çalışmada, kamu alımlarında saydamlık, rekabet, eşit muamele ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlama gibi temel ilkeler çerçevesinde yürürlüğe koyulan Kamu İhale Kanunu'nun kamu ihale sistemi ile ilgili getirdiği değişiklikler üzerinde durulmuştur.Kamu alımlarının kontrol edilebilmesi için kamu ihale düzeni ve sistemi yeniden düzenlenerek Kamu İhale Kurumu oluşturulmuştur. Kamu alımları ile ilgili mevzuata aykırılık ve şikâyetleri incelemek ve sonuçlandırmak, karşılaşılan aksaklıkları giderici düzenlemeler yapmak, yeni durumlara karşı düzenlemeler geliştirmek, kamu ve özel sektöre eğitim vermek, ihalelerle ilgili istatistikler oluşturmak ve yayımlamak, kamu alım sicillerini saklamak Kamu İhale Kurumunun görevleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada; yapısı, faaliyetleri ve bir bağımsız idari otorite olarak Kamu İhale Kurumu kendi bütünselliği içerisinde çalışma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world where conventional administration approaches are abandoned and new public administration understandings are dominant, new structural organizations have come up in public administration. While, on the one hand, transformations in communications and transportation bring together intermingled structures; on the other hand, they have paved the way for the emergence of organizations regulating and supervising public transparency and.Regulatory and supervisory agencies/independent administrative authorities have emerged in domains where the government is made inactive. Though their general characteristics and functionalities have quite many resemblances; these agencies performing the function of regulation and supervision have positions and structures differing from one country to another. In this study, independent administrative authority practices were evaluated while giving information about independent administrative authorities.Public procurements made by the government from the market for public service production have necessitated public procurement regulations and organizations. Continuously changing and dynamicing conditions have also brought together Turkish Public procurement regulations and new regulations and structures in the public procurement system. Again, a public procurement order and system approach having an international conformity and transitiveness and harmony regulations and structures emerging towards the process of European Union have resulted in many regulations and structures in the Turkish public procurement system. Likewise, this study also focuses on the changes brought by Public Procurement Law enforced within the frame of basic principles such as ensuring transparency, competition, equal treatment and efficient use of resources in public procurements.Public procurement order and system have been rearranged and the Public Procurement Agency has been created in order to control public procurements. İnvestigating and remedying any contrariness to regulations and complaints seen in practices of public procurement, making arrangements removing any delays encountered, developing regulations against new situations, training the public and private sector, creating and publishing statistics about tenders, storing public procurement registries are among the duties of the Public Procurement Agency. Thus study focuses on the Public Procurement Agency in its integrity with its structure, activities and as an independent administrative authority.