Türkiye'de bağımsız idari otoritelerin etkinliği ve geleceği : Kamu ihale kurumu örneği
The efficiency and the future of independent administrative authorities in turkey : Public procurement institution example
  1. Tez No: 229364
  2. Yazar: MURAT ESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik gelişmeler, üretim tekniklerinde yaşanan değişimler, özelleştirme faaliyetlerinin sayıca arması ve küreselleşmenin etkisiyle, 1980'li yıllardan itibaren dünya genelinde yönetim anlayışında yeni bir döneme girilmiştir. 1929 yılında başlayan Büyük Buhran neticesinde ortaya çıkan Klasik Devlet, diğer adıyla Müdahaleci Devlet anlayışı etkisini 1970'li yıllarda çıkan yeni bir kriz ile kaybetmiş, devletin üretici olarak faaliyette bulunmasının gerekliliği sorgulanmaya başlamıştır.Bu sorgulamalar neticesinde, iktisadi yapıda üretici konumunda olan, piyasanın işleyişine yön veren ve aksi durumlarda müdahalede bulunan devlet, tüm bu görevlerinden arınarak yeni bir misyona bürünmüştür. Düzenleyen ve denetleyen devlet olarak adlandırılan bu yeni misyon, özellikle özelleştirme faaliyetlerinin yaygınlaşmaya başladığı 1980'li yıllardan itibaren kabul görmeye başlamış ve klasik devlet anlayışı, yerini yavaş yavaş düzenleyen ve denetleyen devlet anlayışına bırakmıştır. Düzenleme ve denetleme misyonunun en önemli araçları olarak da Bağımsız İdari Otorite denilen idari yapılar kurulmuştur. Ülkemizin bu idari yapılarla ilk buluşması 1981 yılında Sermaye Piyasası Kurulu ile olmuş ve bu yapılar zamanla çoğalarak bugün yönetim için vazgeçilmez duruma gelmiştir.Beraberinde birçok eleştiriyi de getiren bu kurumların ülkemizde sayılarının hızlı bir şekilde artması, bunların etkinliğini gündeme getirmiş ve Bağımsız İdari Otoritelerin geleceği sorgulanmaya başlanmıştır.Çalışmanın çıkış noktasını oluşturan bağımsız idari otoritelerin etkinliği ve geleceği sorunu, çeşitli kaynakların taranması sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda ülkemizde faaliyet gösteren bağımsız bir idari otorite olan Kamu İhale Kurumu örneği üzerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 1980?s, the world has started to accept a new administration model because of the changes in production techniques, increasing trends of privization and globalization. After the big depression in 1929?s, emerging of the Classical State, lost his effectiveness again with a new Crisis which emerged in 1970?s. After this crises, the role of producing State has started to be discussed.Because of these discussions the role of state changed. The new role of the state was to make regulation and control. Especially, after the 1980's which was beginning the privization facilities, the concept of regulatory state was spreadly started to accept. Then, the independent regulatory institutions was built as the most important mean of the regulatory state. The first meeting of our country with these institutions was in 1981 when the Capital Markets Board (CMB) was constiuted as a first regulatory institution. After the CMP, the number of regulatory institutions fastly increased in Turkey.This increasing of these institutions brought too much conflicts about their effectiveness and their role in the future.The main point of this study is the problem of efectiveness and the future of independent regulatory institutions. During this study, I will try to explain those problems handing a typical regulatory institution; Public Procurement Institution in Turkey.