Azerbaycan'da uygulanan ekonomik kalkınma politikaları; Tarım sektörü örneği
The economic development politics applied in Azerbaijan; As example agricultural sector
  1. Tez No: 261874
  2. Yazar: JABRAYIL VALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınmadaki başarıları, uyguladıkları ekonomik kalkınma politikalarından ve özelliklerinden etkilenmektedir. Çalışmanın esas amacını Azerbaycan'da ekonomik kalkınma yönünde uygulanan politikaları değerlendirmek oluşturmaktadır. Bu çerçevede çalışmamızda, önce ekonomik kalkınma politikalarıyla ilgili genel teorik bilgi verilmiştir. Daha sonra ülke ekonomisi ile ilgili gerekli bilgilerin verilmesi amacıyla ülke ekonomisinin makroekonomik, bölgesel ve sektörel analizi yapılmıştır. Çalışmada Azerbaycan'da devlet tarafından uygulanan en geniş kapsamlı ve en önemli kalkınma programlarına yer verilmiş ve bu politikaların ülke ekonomisine etkileri değerlendirilmiştir. Tez çalışmamızda ülkenin çeşitli resmi kurumlarının, uluslararası kurum ve kuruluşların istatistik verilerinden geniş şekilde yararlanılmıştır.Azerbaycan'ın tarım sektörü, çalışmada örnek sektör olarak ele alınmış ve ülkede uygulanan ekonomik kalkınma politikalarının tarım sektörüne etkileri çeşitli açılardan incelenerek değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç olarak hem tüm sosyal ve ekonomik kalkınma sürecinde, hem de örnek sektör olarak ele alınan tarım sektörünün kalkınmasında yararlı olabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The countries success in sosial and economic development depends on their used development politics and characteristics. The purpose of this work is the evaluation of the politics, which are applying in the Azerbaijan economic development area. In this respects, the thesis begins from the general theoretic information about economic development politics. The macroeconomic, regional and sectorial analyse of the country has been done with the purpose of giving full information about economic situation of country. There had given more information about the most important economic development policies and programmes of goverment and had evaluated their influences to the economy of Azerbaijan in this work. There were used statistical datas of state and international organizations in this thesis.For analyzing the economic development policies for one sector of economy we had as example the agricultural sector of country. Therefore, there were evaluated the applied economic development policies in agricultural sector. At the end of this work there were offered the suggestions which will be useful for all social and economic development processes and for development agricultural sector.