Kısa vadeli sermaye hareketleri ve banka bilançoları üzerindeki etkileri
- Tez No: 92833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
97 ÖZET Dünya ekonomisindeki finansal serbestleşme ve küreselleşme sürecinin sonucunda gelişmekte olan ülkelere yönelen uluslararası sermaye akımlarında önemli artışlar olmuştur. Bretton Woods sisteminin yıkılması ile, resmi kanallardan özel kanallara doğru yönelen sermaye hareketleri gelişmekte olan ülkelerde kısa vadeli yatırımlar ve portföy yatırımları şeklinde gerçekleşmiştir. Gelişmekte olan ülkelere yönelen sermaye hareketlerini belirleyen faktörler itici ve çekici faktörlerdir. İtici faktörler, gelişmiş ülkelerdeki zıt şartların dış faktörlerdeki değişikliklerin temel belirleyiciler olduğu görüşüne dayanmaktadır. Çekici faktörler, gelişmekte olan ülkelerdeki cazip şartların temel belirleyiciler olduğu görüşüne dayanmaktadır. Sermaye hareketleri arasında yer alan portföy yatırımları ve kısa vadeli sermaye hareketleri itici faktörler tarafından belirlenirken, doğrudan yabancı yatırımlar çekici faktörler tarafından belirlenmektedir. McKinnon-Shaw yaklaşımına göre, finansal serbestleşme nedeniyle, reel faiz oranlarında meydana gelen artış yurtiçi tasarrufları harekete geçirecektir. Bunun sonucunda, finansal işlemlerde etkinlik artacak ve ülkenin yatırım-tasarruf kapasitesi genişleyecektir. Ancak, Türkiye örneğinde reel faiz oranlarındaki artışın yurtiçi tasarruflarda önemli bir artışa sebebiyet vermediği gözlemlenmiştir. Türkiye'nin 1988-1997 arasındaki tecrübesi, sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesine makro ekonomik denge ve mali disiplin sağlandıktan sonra ihtiyaç bulunduğunu göstermiştir. Eğer makro ekonomik denge ve mali98 disiplin, sermaye hareketlerinin serbestleştirmesinden önce sağlanmazsa, yapısal problemlerin çözümü ertelenebilir. Türkiye'de 1989'da sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi ile, kamu kesimi, açıklarını finanse etmek için uygun bir kaynak bulmuştur. Kamu açıklan, bankalar tarafından yurtdışından getirilen kısa vadeli sermaye ile finanse edilmiştir.
Özet (Çeviri)
99 ABSTRACT There has been an important increase in currency of international capital towards developing countries as a result of globalization process and financial liberalization in the world economy. With the collapse of Bretton Woods system, capital currency which changed from official channel to private channel has been seen like a portfolio investment and short term capital in developing countries. The factors determining the capital flows into the developing countries are push and pull factors. Push factors depend on the idea that the basic determinants are the changes in external factors which are adverse conditions in developed countries. Pull factors depend on the idea that basic determinants are the attractive conditions in developing countries. Among the capital flows, direct foreign investments are determined by the pull factors, whereas portfolio investments and short term capital flows are determined by the push factors. According to the McKinnon-Shaw opinion, rise in real interest rates, due to the financial liberalization, would stimulate the domestic savings. As a result of this, effectiveness in financial transactions would increase and saving/investment capacity of the country would enlarge. However, in Turkish case, it has been observed that rise in real interest rates didn't lead to significant rise in domestic savings. Turkey's experience between 1988 and 1997 shows that liberalization of capital flows needed to start after macro economic stability and financial discipline has been achived. If macro economic stability and financial DOKÜMANTASYON MUIOZİ100 discipline had not been achived prior to the liberalization of capital flows, could postpone the solution of the structural problems. With making liberalization the capital movement since 1989 Turkey, Public sector has found appropriate source to finance public deficit. Public deficit has been financed by short term capital from abroad that was brought by the banks.