Kısa vadeli sermaye hareketlerinin makroekonomik etkileri ve sermaye kontrolleri
  1. Tez No: 92895
  2. Yazar: METİN YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
144 ÖZET Bu çalışma, kısa vadeli sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelerde ve 1989-1997 döneminde Türkiye'deki makroekonomik etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma sermaye kontrollerini ve sermaye hareketlerinin olumsuz etkilerini gidermek için sermaye kontrolü uygulayan ülkelerin deneyimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Gelişmekte olan ülkelere yönelik kısa vadeli sermaye akımları döviz kuru, ticaret dengesi, para ve faiz politikalarında, finasal ve reel sektörde önemli istikrarsızlıklara neden olmuştur. Kısa vadeli sermaye hareketleri ile gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yapısı birbirini karşılıklı olarak etkilemektedir. Türkiye finansal serbestleşmeyi 1980'lerde aşama aşama gerçekleştirdi. Türkiyede dış finansal serbestleşme 32 sayılı Kararla tamamlandı. Türkiye kamu açıkları ve kalkınma için kaynak ihtiyacı nedeniyle, kısa vadeli sermaye hareketlerini istemiştir. Kısa vedeli sermaye hareketleri kamu açıkları ve makroekonomik istikrarsızlık sonucu oluşan faiz-döviz kuru arbitrajı nedeniyle Türkiyeye gelmiştir. Türkiye'de finansal serbestleşmeden sonra, makroekonomik istikrarsızlık artmıştır. Genellikle sermaye kontrolleri uygulayan ülkeler daha fazla makroekonomik istikrara sahiptir. Sermeye kontrollerinde değişik yöntemler uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT This study aims to analyze the macroeconomic effects of the short term capital movement in devoloping countries and Türkiye Economy in the term 1989-1997. This study also aims to analyze the capital control and the experience of the countries which apply to capital control for sterilize the negative effects of capital movements. Short term capital flowing to developing countries has caused important instability in exchange rate, trade balance, money and interest policies, financial and real sectors. There is an interaction between short term capital movements and economic structure of developing countries. Türkiye has gradually realized financial liberalization in 1980's. External financial liberalization in Türkiye was completed by the code numbered 32. Türkiye has wanted short term capital movements for public deficits and to reply the needs of resource for development. Short term capital movements came to Türkiye because of interest - exchange rate arbitrage which was the result of public deficits and macroeconomic instability. Finally, financial liberalization increase the macroeconomic instability in Türkiye. Countries applying the capital controls generally have more macroeconomic stability. It's applied different methods in capital controls. tC YÛKSEKÖ?RİTIM JOWlfU DOKÜMARTASYOR MQKEZJ