Türkiye ekonomisi ve bütçe analizi (1923-1950)
Turkish economy and budget analysis (1923-1950)
  1. Tez No: 261901
  2. Yazar: GÜLÇER ÜĞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bütçe, devletin kamu gelirleri ve harcamalarını düzenleyerek ekonomi üzerinde çeşitli etkiler oluşturabildiği önemli bir politika aracıdır. Bu yapısıyla ülkeyi yönetenler ekonomik koşullar doğrultusunda bütçeyi etkin bir maliye politikası aracı olarak kullanmışlardır.Bu çalışmada 1923?1950 yıllarını kapsayan Cumhuriyet Dönemi'nde yaşanan ekonomik gelişmeler ve oluşan ekonomik koşullar çerçevesinde bütçe gelir ve giderlerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Maliye Bakanlığı verileri yardımıyla, yıllar itibariyle belirtilen bütçe gelir ve gider kalemleri üzerinde detaylı analiz yapılmıştır.Çalışmada yapılan inceleme ve analizler sayesinde, bir yıl içerisinde ülkede oluşan mali koşulların bütçeye ne şekilde yansıdığını görme fırsatı elde edilmiştir. 1923?1950 yılları Türkiye ekonomisinin geçirdiği farklı safhaların aktarıldığı tezde, bütçe gelir ve gider kalemleri ile bütçe rakamlarının da buna paralel olarak çok değişken bir yapı gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Budget is a policy instrument that government can affect the economy by arranging public revenue and expenses. With this characteristic, governments have used budget as an effective finance policy application under economic conditions.In this study, resultant changings on budget incomes and expenses in Republic Period which covers 1923-1950 term, framed by economic development and economic conditions, were examined. With the help of Ministry of Finance data, budget income and expense entries throughout the term analysed comprehensively.Thanks to these examines and analyses, it was observed that how financial conditions, formed in a year in the country, influenced the budget. In the thesis, explained the phases of Turkish economy in 1923-1950 term, as budget income-expense entries, variability of budget figures was deduced.